Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, të dielën propozoi të paguante vaksinat kundër coronavirusit naftë, megjithëse ai dha pak detaje se si do të funksiononte një skemë e tillë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, eksportet e karburanteve të papërpunuara të vendit në krizë kanë rënë në nivelet e tyre më të ulëta në dekada që kur Uashingtoni sanksionoi kompaninë shtetërore të naftës Petroleos de Venezuela në vitin 2019, duke ndërprerë eksportet e Venezuelës në Shtetet e Bashkuara dhe duke dekurajuar shumë klientë të tjerë të blejnë gjithashtu naftën e Venezuelës.

Dhe Maduro ka thënë se Venezuela po punon për të paguar vaksinat nga mekanizmi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) – i cili siguron aksesin e vaksinave në vendet e varfra – si përmes fondeve të Venezuelës të ngrira në llogaritë e huaja për shkak të sanksioneve, ashtu edhe përmes dërgesave të naftës.

Reklama
Reklama

“Venezuela ka anijet e naftës dhe ka klientët që do të blejnë naftën tonë”, tha Maduro në një fjalim të televizionit shtetëror. “Ne jemi të gatshëm dhe të përgatitur për të ofruar naftën për vaksinat, por nuk do t’i lutemi askujt”.

Ndryshe, Venezuela ka marrë doza vaksine nga aleatët, si Rusia dhe Kina.

Qeveria dhe opozita kishin qenë në bisedime me Organizatën Shëndetësore Panamerikane (PAHO) mbi mundësinë e Venezuelës në vaksinat përmes COVAX, por qeveria tha javën e kaluar se nuk do të pranonte vaksinën e AstraZeneca PLC, një nga inokulimet kryesore të vendosura nga COVAX në Amerikën Latine.

Ndërkohë Uashingtoni etiketon Maduron – i cili ka mbikëqyrur një kolaps ekonomik që nga marrja e detyrës në vendin e Amerikës së Jugut në vitin 2013 – si një diktator që manipuloi rizgjedhjen e tij në 2018 dhe ka shkelur të drejtat e njeriut. /Telegrafi/

Reklama
Reklama