Një seri problemesh teknike në samitin amerikan të klimës ndërprenë një fjalim të presidentit francez Emmanuel Macron, e lanë presidentin rus Vladimir Putin të hutuar ndërsa kryeministri australian Scott Morrison “mbeti pa zë”.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Macron ishte vetëm disa minuta në një fjalim në lidhje me urgjencën e veprimit të klimës kur Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken e ndërpreu dhe tha “Faleminderit shumë z. President, unë tani ia jap fjalën presidentit të Federatës Ruse, Vladimir Putin”.

Macron duket se nuk e dëgjoi këtë dhe vazhdoi të fliste ndërsa kamera kalonte në dhomën e takimeve në Uashington ku presidenti i SHBA-së, Joe Biden, i dërguari i SHBA-së për klimën John Kerry dhe Blinken po shikonin Putinin në një ekran të madh ndërsa Macron – që nuk dukej në kran – vazhdon të flasë.

Reklama
Reklama

Pastaj zëri ndërpritet ndërsa Putini duket në mëdyshje duke u konsultuar me një ndihmë pas tij ndërsa ai pret që të aktivizohet mikrofoni i tij.

Ndërkohë më vonë, Morrison filloi t’i drejtohet samitit duke mos kuptuar se ishte “pa zë” në lidhjen e tij përmes videos.

Biden po pret samitin dy-ditor të ndryshimeve klimatike, në të cilin Shtetet e Bashkuara shpresojnë të rikthejnë besueshmërinë e tyre të shkatërruar në ngrohjen globale, mes shqetësimeve ndërkombëtare se angazhimi i Amerikës për një ekonomi të energjisë së pastër mund të zhvendoset në mënyrë drastike nga një administratë në tjetrën.

Biden ftoi 40 udhëheqës botërorë për të diskutuar masa të reja për të forcuar zotimet që ata bënë për të ulur emetimet sipas marrëveshjes së klimës së Parisit. /Telegrafi/

Reklama
Reklama