LAJMI I FUNDIT:

Lutfiu: Në Serbi thirrje që shqiptarët të largohen nga komunat në Luginë

Lutfiu: Në Serbi thirrje që shqiptarët të largohen nga komunat në Luginë

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Nevzad Lutfiu deklaron se kërkesat për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, janë të hiperbolizuara. Sipas tij, kjo nuk është forma më e mirë për të gjetur zgjidhje mes Kosovës dhe Serbisë.

Reklama

Situata e tensionuar në veri, siç thotë ai, ka ndikuar në Luginë të Preshevës, ku bëhet thirrje që të largohen shqiptarët nga komunat në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc.

Lutfiu, një intervistë për KosovaPress shpreson që Lugina e Preshevës të jetë pjesë e bisedimeve dhe marrëveshjes finale mes dy vendeve.

“Dua të kujtoj që ka pasur edhe thirrje prej aktivistëve, prej politikanëve që ngjarjet që po ndodhin në veri, Serbia t’i manifestojë, t’i ushtrojë edhe ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Bile ka qenë edhe një deklaratë e një aktivisti atje në Serbi, që t’i nxjerrin shqiptarët nga Komuna e Bujanocit dhe Preshevës, si lloj reciprociteti ndaj asaj që po ndodhë.

Ndonëse, qytetarët e Luginës së Preshevës kanë qenë, ju kanë nënshtruar proceseve zgjedhore në bazë të ligjeve të Serbisë, krejt në mënyrë demokratike. Por, kjo është ajo forma që Serbia, ndonëse jetojmë në vitin 2023, ende jeton dhe ushtron funksionet e viteve të kaluara”, deklaron ai.

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar thekson se shqiptarët në këto tri komuna janë të shqetësuar.

“Ka qytetarë që janë të shqetësuar edhe për shkak të këtyre thirrjeve që vijnë nga qarqet të ndryshme, nga individë të Serbisë, në mënyrë që të prodhojnë një destabilizim edhe në Luginë të Preshevës. Kjo sigurisht është shqetësuese dhe ne vazhdimisht bëjmë thirrje për prezencë të ndërkombëtarëve në Luginë të Preshevës”, shton Lutfiu për KosovaPress.

Sipas tij, në tri komunat në Kosovën Lindore ka mungesë të perspektivës, fluks të madh të emigrimit, pasivizim të adresave dhe mosnjohje të diplomave.

“Thirrja jonë e vazhdueshme është që në marrëveshjen finale, në bisedimet finale mes Kosovës dhe Serbisë patjetër të jetë e përfshirë edhe çështja e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Kosova është shembulli më i mirë se si respektohen pakicat në një shtet.

Në ndërkohë që, shqiptarët e Luginës së Preshevës diskriminohen vetëm për shkak të përkatësisë etnike. Është rasti i vetëm në Evropë dhe shumë i rrallë në botë, ku shteti diskriminon një pakicë vetëm për shkak të përkatësisë etnike”, thekson kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar.

Kërkesat e ndërkombëtarëve për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, Lutfiu i konsideron të hiperbolizuara. Ai kërkon reciprocitet për të drejtat e shqiptarëve të Luginës, njëjtë si serbët në Kosovë.

“Një iniciativë të tillë e kanë pasur edhe liderët e Luginës së Preshevës, por që kurrë nuk është pranuar nga lidershipi i Serbisë. Ajo që ne kërkojmë është që gjithmonë që të ketë një reciprocitet të të drejtave, sikur ato të drejta që i kanë serbët në Kosovë, t’i kemi edhe ato drejta ne shqiptarët e Luginës së Preshevës… Si një qytetar i thjesht i Luginës së Preshevës, i cili diskriminohet vazhdimisht, unë them se serbët në Kosovë i gëzojnë të drejtat ndoshta që nuk i ka asnjë pakicë tjetër, kudo në Evropë. Kërkesa të tilla janë të hiperbolizuara dhe unë besoj që kjo nuk është forma më e mirë për të gjetur një zgjidhje mes Kosovës dhe Serbisë”, deklaron ai për KosovaPress.

Javë më parë, për herë të parë është përmendur çështja e Luginës së Preshevës në Senatin amerikan. Kryetari i Këshillit Kombëtar shton se në kuadër të fushatës lobuese me mbështetjen e Qeverisë së Kosovës do të diskutohet edhe në Strasburg.

“Së fundmi, janë dakorduar edhe takimet, të cilat do të mbahen në Strasburg. Edhe atje do të takojmë eurodeputetë, në mënyrë që do të diskutojmë për gjendjen e shqiptarëve të Luginës së Preshevës… Do të flasim për gjuhën e urrejtjes që përdoret vazhdimisht në Luginë ndaj qytetarëve të Luginës së Preshevës, ndaj atij racizmi që shfaqet çdo ditë në Serbi, pastaj do të flasim patjetër edhe për mungesën e perspektives.

Serbia e ka nënshkruar një plan, i ashtuquajturi shtatë pikësh, i cili ka për qëllim integrimin e shqiptarëve në institucione shtetërore, atë plan asnjëherë nuk e ka zbatuar. Pastaj, pas shtatë viteve e kemi filluar një ridialogim për atë plan, por prapë nuk i ka zbatuar dhe do të flasim me shifra se si shqiptarët diskriminohen dhe nuk pranohen në institucione shtetërore”, përfundon ai.

Kujtojmë që në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, serbët po protestojnë duke kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në objektet komunale, si dhe praninë e Policisë së Kosovës. Situata në këto komuna është tensionuar të premten e 26 majit, kur kryetarët e betuar janë detyruar të futen në zyrat e tyre të punës nën asistencën e Policisë.

Në trend Lajme

Më shumë
Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Siguri
Lajçak flet sërish për sulmin në veri ku u vra një polic, nuk e cilëson terrorist

Lajçak flet sërish për sulmin në veri ku u vra një polic, nuk e cilëson terrorist

Lajme
Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Lajme
Pas sulmit terrorist ndaj policisë, situata ishte e qetë gjatë natës në veri

Pas sulmit terrorist ndaj policisë, situata ishte e qetë gjatë natës në veri

Lajme
Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Lajme
Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Lajme
Kalo në kategori