LAJMI I FUNDIT:

Lukashenko konfirmon se udhëheqësi i Wagner është në Bjellorusi

Lukashenko konfirmon se udhëheqësi i Wagner është në Bjellorusi

Bosi i Wagner, Yevgeny Prigozhin është tani në Bjellorusi, ka konfirmuar presidenti i vendit për agjencinë shtetërore të lajmeve BELTA.

Sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Alexander Lukashenko të shtunën që i dha fund kryengritjes së Wagnerit në Rusi, Prigozhin duhej të transferohej në Bjellorusi.

Njerëzve të tij iu dha zgjedhja për t’u bashkuar me të ose për t’u integruar në forcat e armatosura të rregullta të Rusisë, përcjell Telegrafi.

Putin ua ofron tri opsione mercenarëve të Wagner që morën pjesë në "kryengritjen" në Rusi
Lexo po ashtu Putin ua ofron tri opsione mercenarëve të Wagner që morën pjesë në "kryengritjen" në Rusi

Lukashenko tha gjithashtu se ministri i tij i mbrojtjes, Viktor Khrennikov, i kishte thënë atij se nuk do të kishte problem të kishte një njësi si Wagner në ushtrinë bjelloruse.

Madje, ai e udhëzoi Khrennikov të negociojë me Prigozhin për këtë çështje, raportoi BELTA.

Më herët sot, një aeroplan që thuhet se “kishte lidhje me Prigozhin” u gjurmua duke dalë nga Moska dhe duke u ulur në Bjellorusi dhe një zyrtar amerikan sugjeroi se ai po qëndronte në një nga hotelet e pakta në Minsk pa asnjë dritare.

Ai nuk është parë publikisht që kur u largua nga qyteti jugor rus i Rostov-on-Don të shtunën pasi urdhëroi mercenarët e tij të tërhiqen. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Publikohen pamjet e një burri duke medituar në Himalaje - të gjithë po e shohin me mosbesim dhe po pyesin nëse është montazh?!

Botë
Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Evropa
Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Kush mund ta udhëheq opozitën ruse pas Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori