Ndonëse presidenti i vendit Hashim Thaçi ende nuk e ka caktuar datën e seancës konstituive të Kuvendit, në koalicion PDK-AAK-NISMA (PAN) vazhdojnë të deklarojnë se kandidati për kryeministër, Ramush Haradinaj, i ka numrat e nevojshëm për krijimin e qeverisë së re, kurdo që caktohet seanca.

Pacolli propozon një ‘marrëveshje historike’ në mes partive të mëdha Pacolli propozon një ‘marrëveshje historike’ në mes partive të mëdha

Në anën tjetër, Vetëvendosje dhe koalicioni LDK-AKR-Alternativa, janë të bindur se Haradinaj do të dështojë në formimin e qeverisë. Sipas tyre, Qeveria e ardhshme do të formohet nga Vetëvendosje dhe koalicioni LDK-AKR-Alternativa.

PAN-i shprehet se i ka 62 votat e nevojshme për qeverinë e re. Kreu i LDK-së, Isa Mustafa thotë se mund të bisedojmë me Haradinajn, por pa PDK-në. Ndërkaq, sot kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, u shpreh për një Qeveri gjithëpërfshirëse me afat njëvjeçar. /RTV21/