Përafërsisht, një në tri gra i ushtrohet ndërhyrjes cezariane, çfarë e bën të nevojshme nevojën e një informacioni të mjaftueshëm rreth operacionit në fjalë

Ky artikull do t’u tregojë nënave se si ta marrin veten sa më parë.

Konsumoni ushqim të fermentuar

Antibiotikët të marrë nga nëna gjatë operacionit mund të ndikojnë te bakteret e shëndetshme në zorrë. Për këtë arsye, konsultohuni me një mjek për të pirë probiotikë ose ndryshe baktere të gjalla, që do të ndihmojnë në rivendosjen e baktereve të shëndetshme në zorrë.

Kështu do të gëzoni përmirësim të imunitetit dhe parandalimin e diarresë. Në ndihmë ju vjen edhe ushqimi i fermentuar.

Shëtisni

Shëtisni diku te 30 minuta në ditë. Ecja motivon qarkullimin e gjakut, ul rrezikun e mpiksjes së tij, përmirëson funksionimin e zorrëve dhe e ndihmon trupin të marrë veten.

Bëni kujdes me ushqimin

Kufizohuni nga ushqime si mishi i kuq, buka e bardhë apo të skuqurat. Konsumoni manaferra, brokol, fara, arra dhe ushqime të pasura me aminoacide: pulë, salmon. Kështu do mund të ndihmoni në riparimin e indeve.

Qetësohuni

Përpiquni të merrni një sy gjumë për çdo herë që i/e vogli/a juaj fle.

Luftoni kapsllëkun

Pas ndërhyrjes në fjalë, për shkak të ndryshimeve hormonale, nëna e re rrezikon kapsllëkun. Për këtë arsye pini sa më shumë ujë, hani ushqime të pasura me fibra dhe fruta të freskëta. /Telegrafi/