LAJMI I FUNDIT:

LG do të investojë 5.5 miliardë dollarë në fabrikën më të madhe amerikane të baterive në Arizona

LG do të investojë 5.5 miliardë dollarë në fabrikën më të madhe amerikane të baterive në Arizona

LG Energy Solution po ndërmerr hapa të guximshëm duke njoftuar se do të investojë 5.5 miliardë dollarë në një kompleks të prodhimit të baterive në Arizona.

Reklama

Ky investim në fakt është deri tani investimi më i madh i vetëm për një strukturë të pavarur të baterive në Amerikën e Veriut.

LG zgjodhi Queen Creek në Arizona për objektin e ardhshëm të baterive, por fabrika nuk do të fokusohet vetëm në bateritë EV.

Kompania po ndan investimin midis baterive të makinave elektrike dhe sistemeve të ruajtjes së energjisë.

Fabrika e dedikuar për bateritë EV do të prodhojë 2170 qeliza cilindrike në të cilat mbështeten kaq shumë prodhues të makinave elektrike. LG do të investojë 3.2 miliardë dollarë në kapacitetin vjetor të prodhimit 27 GWh.

Kompania planifikon që prodhimi të arrijë shpejtësinë e plotë në 2025 dhe bateritë e prodhuara në Arizona do të nënkuptojnë shumë vetura elektrike të tjera që kualifikohen për kreditimin e plotë të taksës prej 7,500 dollarëve për veturë elektrike, raporton Arena EV, transmeton Telegrafi.

Në të njëjtën kohë, kompania po shpenzon 2.3 miliardë dollarë në një vend të dedikuar për prodhimin e ruajtjes së energjisë.

Ky vendim tani do të pritet të jetë i favorshëm për Tesla dhe General Motors me të dyja kompanitë që përdorin LG si furnizues të baterive. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

Auto
Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron - koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Nga Rolls-Royce Phantom i vitit 1954 e deri tek Bugatti Veyron - koleksioni i veturave luksoze të Mbretit Abdullah të Jordanisë

Auto
Cadillac, Porsche, Jaguar Land Rover... Cilat janë markat e veturave që prezantuan logot e reja viteve të fundit?

Cadillac, Porsche, Jaguar Land Rover... Cilat janë markat e veturave që prezantuan logot e reja viteve të fundit?

Auto
Projekti i ri: Range Rover Velar po vjen në versionin elektrik

Projekti i ri: Range Rover Velar po vjen në versionin elektrik

Auto
Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore

Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore

Modelet e Reja
Porsche prezanton logon

Porsche prezanton logon "e re" përpara lansimit të "veturës së saj sportive të së ardhmes"

Auto
Kalo në kategori