LAJMI I FUNDIT:

Letrat e dashurisë të Luftës së Dytë Botërore të gjetura gjatë restaurimit të shtëpisë iu kthyen familjes së çiftit

Letrat e dashurisë të Luftës së Dytë Botërore të gjetura gjatë restaurimit të shtëpisë iu kthyen familjes së çiftit

Letrat e dashurisë së një ushtari të Luftës së Dytë Botërore iu kthyen vajzës së tij 30 vjet pasi u zbuluan gjatë një projekti të rinovimit të një shtëpie në Nju Jork.

Dottie Kearney, 51 vjeç, tha se ajo dhe burri i saj po i rinovonin muret e vjetra nga pjesa e sipërme e shtëpisë në Staten Island që ata e blenë në vitet 1990, kur gjetën një sasi letrash të shkruara nga ushtari i Luftës së Dytë Botërore, Claude Smythe për gruan e tij, Marie Smythe.


Kearney tha se ajo i lexoi letrat disa herë gjatë viteve dhe së fundmi u frymëzua të përpiqej të gjurmonte familjen e autorit pasi pa Chelsea Brown, “hetuesen e trashëgimisë” në TikTok, gjatë emisionit The Kelly Clarkson Show, raporton UPI, transmeton Telegrafi.

Kearney kontaktoi Brown, e cili ra dakord të ndihmonte me rastin.

Brown kërkoi ndihmën e faqes së internetit të gjenealogjisë MyHeritage.com, e cila ishte në gjendje të identifikonte vajzën e Smythes, Carol Bohlin, e cila jetonte në Vermont.

Chelsea ia ktheu letrat Bohlin, dhe MyHeritage.com ndau foto të vajzës mirënjohëse duke lexuar letrat për herë të parë. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Askush nuk mund t'i rezistojë videos gazmore të tre britanikëve të dehur

Askush nuk mund t'i rezistojë videos gazmore të tre britanikëve të dehur

Fun
Stjuardesa mbeti e shtangur kur pa se çfarë fshihej në bagazhin e brendshëm të aeroplanit

Stjuardesa mbeti e shtangur kur pa se çfarë fshihej në bagazhin e brendshëm të aeroplanit

Fun
Video virale nga plazhi kroat: Gruaja dëshiroi moment romantik, burri ia prishi ‘ëndrrën’ asaj

Video virale nga plazhi kroat: Gruaja dëshiroi moment romantik, burri ia prishi ‘ëndrrën’ asaj

Fun
Pronari ishte shtrirë i sëmurë në shtrat - qeni 'kujdeset' për shefin e tij

Pronari ishte shtrirë i sëmurë në shtrat - qeni 'kujdeset' për shefin e tij

Fun
Vogëlushja

Vogëlushja "fiton zemrat" e përdoruesve të rrjeteve sociale duke iu bashkuar trendit të famshëm të TikTok-ut, Asoka

Fun
Sa e madhe është Kina? Këto fakte vërtetë do t’ju habisin! (Foto)

Sa e madhe është Kina? Këto fakte vërtetë do t’ju habisin! (Foto)

Interesante
Kalo në kategori