LAJMI I FUNDIT:

A lejohet të lahemi kur jemi të sëmurë?

A lejohet të lahemi kur jemi të sëmurë?

Kjo çështje ka qenë objekt polemikash prej dekadash dhe ja çfarë thonë mjekët…

Reklama

Gjyshet tona na mësuan një gjë, thonë mjekët – në këtë rast është e rrezikshme. Cila është e vërteta?

A duhet të lahemi kur jemi të sëmurë (po flasim për një pushim të mundshëm prej dy, maksimumi tre ditësh) apo është më mirë të presim të bjerë temperatura?

Larja në temperatura të larta nuk rekomandohet, sepse rrit ngarkesën në zemër dhe enët e gjakut, transmeton Telegrafi.

Nëse pacienti ndien temperaturë, atëherë ai do të lahet në ujë sa më të nxehtë. Kjo do të zgjerojë enët e gjakut, do të përshpejtojë qarkullimin e gjakut dhe do të rrisë rrahjet e zemrës.

Për një person që është i sëmurë, kjo nuk është aspak e dëshirueshme, sepse mund të çojë në një goditje në tru ose një rritje presioni.

Një dush i ftohtë, të cilin pacientët e përdorin ndonjëherë për të ulur temperaturën e tyre, mund të ketë efektin e kundërt: enët e gjakut, në kontakt me ujin e ftohtë, do të fillojnë të ngushtohen dhe nuk do të mund të lirojnë nxehtësinë e prodhuar nga trupi. Si rezultat, temperatura e organeve të brendshme do të rritet.

Po të bësh banjë në vaskë?

Një qëndrim i gjatë në vaskë do të njomë rrugët e frymëmarrjes. Në këtë pikë, mukoza e tharë do të fryhet, do të zbutet dhe do të fillojë të nxirret nga sistemi i frymëmarrjes përmes kollitjes dhe rrjedhjes së hundës. Nëse personi nuk heq qafe mukozën, por kthehet në dhomën e thatë, atëherë mukoza do të thahet përsëri. Ënjtja intensive e sekretimit të grumbulluar në kanalet e hundës mund të zhvillohet në inflamacion të veshit të mesëm.

Megjithatë, të gjitha këto rekomandime kanë të bëjnë kryesisht me larjen në banjë, qëndrimin më të gjatë në ujë. Duke qenë se sëmundja shoqërohet gjithmonë me djersitje intensive, kjo do të thotë se ka gjithmonë shumë material biologjik në poret e trupit që bakteret të shumohen. Kjo është arsyeja pse është jashtëzakonisht e rëndësishme të bëni dush herë pas here.

Por, më parë mjekët këshillojnë të përdorni pika për hundë, në kombinim me ujë të ngrohtë do të “thyejnë” mukozën e kores. Dhe mbani mend se larja nuk duhet të zgjasë më shumë se 15 minuta, dhe uji duhet të jetë i ngjashëm me temperaturën e trupit.

Nëse djersiteni, ndërroni shpesh rrobat, gjëja më e rëndësishme është që gjatë sëmundjes ta mbani trupin të thatë, ndaj është e nevojshme të thani veshët dhe flokët. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Shëndetësi Lajme
Mbahet Moduli 10 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë

Mbahet Moduli 10 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë

Shëndetësi Lajme
Prostata e rritur: Simptomat dhe si shërohet

Prostata e rritur: Simptomat dhe si shërohet

Shëndetësi
Respektimi i vakteve ushqimore është i domosdoshëm për një jetë të rregullt shëndetësore

Respektimi i vakteve ushqimore është i domosdoshëm për një jetë të rregullt shëndetësore

Nutricion
Kalo në kategori