Laverne Cox ka bërë histori si Barbie e parë transgjinore e Mattel, vetëm disa ditë përpara ditëlindjes së saj të 50-të të dielën.

Pas njoftimit emocionues, interpretuesja 49-vjeçare mezi e përmbajti veten teksa u entuziazmua për një kukull që po bëhej.

“Mezi pres që fansat të gjejnë kukullën time në rafte dhe të kenë mundësinë të shtojnë një kukull Barbie të modeluar sipas një personi transgjinor në koleksionin e tyre”, tha ajo në një deklaratë, të siguruar nga Page Six.

Ndërsa fliste për të bërë histori si Barbie e parë transgjinore e Mattel, aktorja tha se përvoja ishte ‘surreale’.

Barbie nderon stilisten Vera Wang me një kukull të re Barbie nderon stilisten Vera Wang me një kukull të re

Për më tepër, aktorja shpjegoi për People se kukulla është një fitore e madhe për komunitetin LGBTQ në mes të përhapjes shqetësuese të personave anti-trans.

Reklama
Reklama

Ajo vazhdoi të përshkruajë se si kjo është pak ‘shpresë dhe mundësi’ për njerëzit trans në një vit ku ‘mbi 250 pjesë të legjislacionit anti-trans janë futur në legjislaturat shtetërore në të gjithë vendin’.

Linja më e fundit e kukullave të ndryshme nga Mattel përfshin një Barbie me aparat dëgjimi Linja më e fundit e kukullave të ndryshme nga Mattel përfshin një Barbie me aparat dëgjimi

“Në këtë mjedis ku fëmijët trans sulmohen, kjo mund të jetë gjithashtu një festë, dhe gjithashtu një hapësirë ​​për ta për të ëndërruar, kuptuar dhe kujtuar se trans është e bukur”, vazhdoi Cox.

Sa i përket procesit të projektimit, ajo ishte ‘shumë e përfshirë’ dhe kishte shënime si ‘a mund ta bëjmë atë të duket më shumë si unë’ dhe të jetë ‘më shumë afrikano-amerikane’. /Telegrafi/

Reklama