LAJMI I FUNDIT:

Largimi nga BE rrezikon shpërbërjen e Britanisë së Madhe

Largimi nga BE rrezikon shpërbërjen e Britanisë së Madhe

Kur skocezët refuzuan pavarësinë nga Britania e Madhe më shumë se tre vjet më parë, një rol të rëndësishëm luajti fakti se pavarësia nga Mbretëria e Bashkuar do të përkthehej edhe në largim nga Bashkimi Evropian.

LEXO PO ASHTU: Britania e Madhe ndahet nga Europa – ja skenarët që pasojnë!


Këtë e provoi edhe vota e skocezëve në referendumin e Brexit. 62 për qind e tyre mbështetën qëndrimin në BE, përkundër 38 për qind që votuan për të kundërtën.

Dhe duket se skocezët nuk kanë ndërmend që të shkëputen nga Brukseli, çka me gjasa do të përkthehej në një referendum tjetër për pavarësinë dhe kriteret për mbajtjen e tij, thotë ish-ministri i parë i Skocisë, Alex Salmond janë plotësuar.

Filo-evropiane është edhe Ministrja e Parë në detyrë, Nicola Sturgeon, që tha pas rezultatit se vendi i Skocisë është brenda BE-së.

“Skocia dhe skocezët dërguan një mesazh të fortë dhe të drejtpërdrejtë për të qëndruar në Bashkimin Evropian. Unë e mirëpres këtë qasje dhe mbështes statusin tonë si vend anëtar në BE”, tha ajo.

Të njëjtat thirrje kanë nisur të dëgjohen edhe në Irlandën e Veriut. Edhe këtu, shumica e votuesve mbështetën qëndrim in në BE dhe rezultati ka shtuar zërat nacionalistë që kërkojnë referendum për shkëputjen nga Mbretëria e Bashkuar dhe bashkimi me Irlandën.

Në trend Botë

Më shumë
Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si

Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si "Jugu Global"

Bosnja
Putini dëshiron

Putini dëshiron "armëpushim sipas linjave aktuale të fushëbetejës", por çfarë nënkupton kjo?

Botë
Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Serbia
SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

Botë
Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Evropa
Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Botë
Kalo në kategori