LAJMI I FUNDIT:

Lajçak i shqetësuar me zhvillimet në veri, Kosova dhe Serbia të fokusohen në normalizim të marrëdhënieve

Lajçak i shqetësuar me zhvillimet në veri, Kosova dhe Serbia të fokusohen në normalizim të marrëdhënieve

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka reaguar për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës, duke i quajtur shqetësuese.

Reklama

Lajçak ka thënë se BE-ja pret nga Kosova dhe Serbia që të fokusohen në normalizim të marrëdhënieve.

“Kjo javë në Bruksel ishte relativisht e qetë për mua, gjë që më dha mundësinë të punoj në dokumente të rëndësishme për zbatimin e marrëveshjeve të Dialogut dhe të thellohem më thellë në zhvillimet dhe gjendjet aktuale në rajon. Fatkeqësisht, disa nga këto zhvillime janë shqetësuese dhe presim që palët të jenë plotësisht të fokusuara në normalizimin e marrëdhënieve”, ka shkruar Lajçak.

Në lidhje me këtë, Lajçak ka treguar për takimet e tij dhe një sërë bisedësh të cilat i kishte për të informuar faktorë ndërkombëtarë për dialogun Kosovë-Serbi.

Djegia e veturave në veri të Mitrovicës, Bozhoviq: Pa demokratizimin e Serbisë s’ka normalizim të rajonit
Lexo po ashtu Djegia e veturave në veri të Mitrovicës, Bozhoviq: Pa demokratizimin e Serbisë s’ka normalizim të rajonit

“U takova gjithashtu me deputetin e Parlamentit Evropian, Matjaž Nemec, për të diskutuar perspektivat tona për ecurinë e Dialogut dhe çështjet e Ballkanit Perëndimor më gjerë në Parlamentin e BE-së. Është gjithmonë e dobishme të shkëmbeni pikëpamje për të qëndruar të përditësuar mbi zhvillimet më të fundit. Mezi pres t’i drejtohem Komitetit Drejtues Ëilly Brandt të Grupit S&D së shpejti”.

“Kam pasur edhe biseda telefonike produktive me partnerët tanë në terren, duke kuptuar  zhvillimet në veri të Kosovës. Diskutova çështjet e sigurisë me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ristuccia, duke përfshirë incidentet e fundit në postblloqe. Siguria ishte gjithashtu në fokus të takimit tim me shefin e EULEX-it, ambasadorin Wigemark”.

Incidentet në veri, Ibishi: Serbia po e provokon situatën për të dështuar zgjedhjet
Lexo po ashtu Incidentet në veri, Ibishi: Serbia po e provokon situatën për të dështuar zgjedhjet

“Diskutuam zhvillimet e fundit në Dialog dhe situatën rreth targave, si dhe shkëmbyen shënime për zgjedhjet e ardhshme dhe zhvillimet e tjera në veri të Kosovës. Gjithashtu pata mundësinë të informoj Përfaqësuesen Speciale të Sekretarit të Përgjithshëm për Kosovën dhe Shefen e Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Caroline Ziadeh, për progresin në Dialog përpara konferencës së saj të rregullt në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, shkroi Lajçak në Facebook.

Ndryshe, Kosova dhe Serbia kanë arritur pajtueshmëri për Marrëveshjen për normalizim të marrëdhënieve më 27 shkurt në Bruksel, derisa për aneksin më 18 mars në Ohër. /Telegrafi/