Tani që muajt e ngrohtë të vitit janë zyrtarisht këtu, është koha e përkryer për të gërmuar në të gjitha frutat freskuese, të lehta dhe të shijshme që i doni kaq shumë.

Por përveç klasikëve si luleshtrydhe dhe boronica, ia vlen edhe të provoni diçka të re. Njihuni frutin e dragoit, një shije e mahnitshme – dhe shumë e këndshme!

Çfarë është fruti i dragoit?

Një lajm interesant: Fruti i dragoit është në të vërtetë një larmi kaktusesh. Shpesh gjendet në Meksikë dhe Amerikën Qendrore dhe ka shije si një kryqëzim midis një kivi dhe dardhe. Është i njohur për ngjyrën e ndritshme rozë dhe pjesën e bardhë me fara të zeza të shpërndara. Është i mbushur gjithashtu me një numër ushqyesish kryesorë, duke përfshirë fibra, magnez, hekur, vitaminë C dhe vitaminë E.

Për shkak se fruti i dragoit është i mbushur me fibra dhe prebiotikë, shkencëtarët kanë zbuluar se ai mund të ndihmojë vërtet në rregullimin e sistemit tuaj të tretjes dhe në kontrollin e shëndetit tuaj të zorrës.

Kërkimet kanë treguar gjithashtu se është i shkëlqyeshëm për mirëmbajtjen e peshës, kontrollimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mbajtjen larg të sëmundjeve të zemrës.

Ndër përfitimet e tjera shëndetësore të frutit të dragoit është se ai përmban dy antioksidantë të quajtur betacyanins dhe betaxanthins, të cilat punojnë për të mbajtur larg përbërjet si radikalet e lira nga dëmtimi i qelizave. Mbrojtja nga radikalet e lira mund të ngadalësojë shenjat e plakjes dhe gjithashtu të luftojë kundër një numri problemesh shëndetësore, përfshirë shumë lloje të kancerit. Për më tepër, hulumtime të tjera kanë zbuluar se fruti i dragoit është i shkëlqyeshëm për zvogëlimin e inflamacionit të përgjithshëm. /Telegrafi/