LAJMI I FUNDIT:

Kushtoni vëmendje: E dini çfarë do të thonë piklat e bardha në thonjtë tuaj?!

Kushtoni vëmendje: E dini çfarë do të thonë piklat e bardha në thonjtë tuaj?!

Shumica e piklave të bardha apo njollave janë të shkaktuara nga flluskat e ajrit nën thonj

Njollat e bardha, të cilat quhen leukonychia, mund të shfaqen në disa mostra. Zakonisht shfaqen për shkak të lëndimeve të vogla në bazën e thonjve.


Kështu pra thonjtë tuaj mund të tregojnë që është koha të shkoni te mjeku, shkruan Wall, përcjell Telegrafi.

Njollat e bardha në thonj mund të shfaqen edhe në lytha dhe kërpudha (onihomikoza) apo në psoriazë dhe ekzemë të cilat mund të kenë ndikim edhe në thonj.

Njollat e bardha në thonj mund të jenë njëra ndër disa prej shenjave të sëmundjes së sarkoidozës, e cila përfshin lëkurën, mushkëritë dhe organet e tjera.

Kur thoi është i butë dhe ka njolla të imëta të bardha, ajo gjendje është e njohur si Thoi i Plummerit, gjë që mund të na tregojë për hipertireozën.

Sa më poshtë të gjendet linja në thua, sëmundja është më e re.

Shfaqja e linjës së bardhë horizontale mbi gjithë sipërfaqen e thoit mund të tregojë pengesën e zemrës, sëmundjen e Hodgkinit, malarien, madje edhe lebrën.

Nëse i vëreni dy linja të bardha të holla horizontale në një apo më shumë thonj, do të thotë se është shenjë e hipoalbuminemisë, nivelit të ulur të albuminave në gjak.

Çrregullimi i asaj vije mund të shkaktojë disa gjendje shëndetësore kronike dhe akute, ndër të tjera janë edhe sëmundja e veshkave, cirroza e mëlçisë, probleme me zemrën dhe ushqimi jo i drejtë.

Mirëpo, mos u brengosni, në shumicën e rasteve ato linja janë reaksione të inflamacioneve ndaj infeksionit apo lëndimit.

Mos i injoroni ndryshimet në thonj, sepse ato kanë të bëjnë me shëndetin më shumë seç mendoni ju. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Kur trupi ‘qan’ për ndihmë: Shtatë shenjat që tregojnë sasi të tepërt të hekurit në gjak

Kur trupi ‘qan’ për ndihmë: Shtatë shenjat që tregojnë sasi të tepërt të hekurit në gjak

Shëndetësi
Kalo në kategori