LAJMI I FUNDIT:

Kush ishte Vladlen Tatarsky, blogeri i famshëm rus që u vra nga një shpërthim i një busti që iu bë dhuratë?

Kush ishte Vladlen Tatarsky, blogeri i famshëm rus që u vra nga një shpërthim i një busti që iu bë dhuratë?

Blogeri i njohur ushtarak rus Vladlen Tatarsky u vra pas një shpërthimi në një kafene në Shën Petersburg ku ai ndodhej të dielën.

Reklama

Zyrtarët rusë thanë se Tatarsky, i cili ishte një mbështetës i zjarrtë i luftës në Ukrainë, u vra ndërsa po drejtonte një diskutim në një kafene të qytetit të dytë më të madh të Rusisë.

Raportet pretendonin se blogeri 40-vjeçar po takohej me anëtarët e publikut kur një grua i dha atij një kuti që përmbante një bust të tij që shpërtheu.

Por kush ishte Vladlen Tatarsky?

I lindur në Donbas, një qendër industriale e Ukrainës, Tatarsky, emri i vërtetë i të cilit ishte Max Fomin, filloi jetën e tij të punës si minator qymyri përpara se të fillonte një biznes mobiljesh, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Por kur përjetoi vështirësi financiare, vendosi të grabiste një bankë dhe u dënua me burg.

Ai u largua nga paraburgimi pasi një rebelim separatist i mbështetur nga Rusia përfshiu Donbasin në vitin 2014, disa javë pasi Moska aneksoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës.

Më pas Tatarsky iu bashkua rebelëve separatistë dhe luftoi në vijën e parë përpara se të bëhej bloger – dhe shpejt u bë i njohur për deklaratat e tij dhe retorikën e zjarrtë pro-luftës.

Ai ishte i njohur për pikëpamjet e tij të vijës së ashpër, duke kritikuar komandantët ushtarakë rusë si dhe presidentin rus Vladimir Putin për qëndrimin e tyre “tepër të butë”.

Një nga deklaratat e tij më të diskutueshme ishte mbështetja e tij për sulmet ndaj infrastrukturës ukrainase, të cilat ai besonte se do të rezultonin në më shumë viktima ukrainase, ndërsa ai i referohej rregullisht Ukrainës si një “shtet terrorist”.

Pas aneksimit nga Kremlini të katër rajoneve të Ukrainës vitin e kaluar që shumë vende i konsideruan të paligjshme, Tatarsky postoi një video ku u zotua: “Kjo është e gjitha. Ne do t’i mposhtim të gjithë, do të vrasim të gjithë, do të grabisim këdo që kemi nevojë. Gjithçka do të jetë ashtu siç duam. Zoti qoftë me ju”.

Prania e tij në internet u bë e njohur pasi blogerët ushtarakë kanë luajtur një rol gjithnjë e më të spikatur dhe me ndikim në qarkullimin e informacionit rreth pushtimit rus të Ukrainës.

Tatarsky krenohej me më shumë se 560,000 ndjekës në Telegram. Ai ishte një nga blogerët ushtarakë më të shquar që mbrojti përpjekjet luftarake të Rusisë në Ukrainë, ndërsa shpesh kritikonte strategjinë ushtarake ruse dhe vendimet taktike.

Tatarsky ‘fitoi urrejtjen’ e Kievit

Tatarsky u sanksionua nga Ukraina për shkak të pikëpamjeve të tij ekstremiste dhe përfshirjes në konflikt, dhe iu ndalua hyrja në vend për 10 vjet.

Gjithashtu u konfiskuan çdo pasuri që i përkiste atij që u gjet në Ukrainë.

Por Tatarsky vazhdoi të promovojë pikëpamjet e tij përmes blogut të tij dhe kanaleve të mediave sociale, pavarësisht këtyre sanksioneve, përcjell Telegrafi.

Duke reaguar ndaj vdekjes së Tatarsky, zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zakharova tha se aktivitetet e tij “i dhanë atij urrejtjen e regjimit të Kievit”.

Ajo vuri në dukje se ai “edhe blogerë të tjerë ushtarakë rusë janë përballur prej kohësh me kërcënime ukrainase”.

Ndërkohë, siç thekson Sky News, shumë e kanë krahasuar shpërthimin me vrasjen e Darya Dugina-s, një komentatore televizive nacionaliste e cila u vra kur SUV-i i saj shpërtheu teksa po ecte në periferi të Moskës gushtin e kaluar.

Ndërsa autoritetet ruse fajësuan inteligjencën ushtarake të Ukrainës për vdekjen e zonjës Dugina, Kievi mohoi çdo përfshirje.

Babai i saj, Alexander Dugin, një filozof nacionalist dhe teoricien politik i cili është një mbështetës i fortë i pushtimit të Ukrainës, e vlerësoi Tatarskyn si një hero “të pavdekshëm” që vdiq për të shpëtuar popullin rus.

I njohur për “deklaratat jashtëzakonisht radikale”

Christo Grozev, nga uebfaqja e njohur e raportimit investigativ Bellingcat tha se blogeri rus ishte i njohur për disa “deklarata jashtëzakonisht radikale”.

Këto përfshinin përçmimin e forcave zyrtare ushtarake ruse dhe lavdërimin e mercenarëve të Grupit Wagner.

Grozev shtoi se është e rëndësishme të kujtojmë se Tatarsky ishte një ushtar që mori pjesë në pushtimin e Ukrainës në vitin 2014, jo thjesht si një bloger.

Duke diskutuar për shpërthimin, Grozev i tha Sky News: “Në këtë pikë asgjë nuk është e sigurt. Mund të jetë që ky ishte një operacion ukrainas”.

“Mund të jetë gjithashtu një operacion i shërbimeve ruse të sigurisë si një operacion i rremë për të konsoliduar ndjenjat pro luftës në Rusi”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Amerika
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori