LAJMI I FUNDIT:

​Kurti takoi studentët e mbështetur financiarisht nga MASHTI për studime jashtë vendi

​Kurti takoi studentët e mbështetur financiarisht nga MASHTI për studime jashtë vendi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci kanë pritur sot në takim studentë nga universitetet më prestigjioze në botë, të mbështetur me bursa nga MASHTI.

Reklama

Sipas njoftimit, në takim u theksua puna e vazhdueshme e Qeverisë për zgjerimin e mundësive për të rinjtë e veçanërisht për studentët, për zhvillim e punësim.

“Me këtë rast u veçua vendimi i Qeverisë për arsimin e lartë publik pa pagesë për të gjithë në nivelet bachelor dhe master, si dhe ndarja e mbi 3.000 bursave për studentët e dalluar për studime brenda dhe jashtë vendit”, thuhet në komunikatën për media.

Po ashtu, u fol për domosdoshmërinë e mbylljes së hendekut gjinor në shkencë, ndërsa u theksua ndarja e 1.365 bursave për vajzat dhe gratë studente të fushave STEM.

“Duke ritheksuar se përkrahja për të rinjtë nuk do të ndalet, u tha se me këto vendime synohet të nxitet interesimi për studime të larta, përmirësimin e nivelit të përgjithshëm arsimor të popullsisë, duke kontribuar në zhvillimin e kapitalit njerëzor, si parakusht për zhvillim ekonomik dhe progres shoqëror”.

Në vazhdën e këtyre masave, MASHTI tashmë ka shpallur thirrjen publike për mbështetje financiare për studentët që këtë vit janë regjistruar apo vijojnë studimet e nivelit master në universitetet më prestigjioze në botë sipas listës “Times Higher Education”.

“Përparësi do të kenë studentët që studiojnë në fushat e inxhinierisë dhe të teknologjisë informatike e komunikimit, aplikuesit me gjendje më të dobët socio-ekonomike, personat me aftësi të kufizuara, si dhe aplikantët, të cilët studimet paraprake në nivelin bachelor i kanë përfunduar në institucione publike”, thuhet tutje.

“Për të rritur përfaqësimin e grave në mesin e studiuesve, gratë do të zgjidhen me preferencë në rastet e kualifikimit të barabartë të kandidatëve gra dhe burra”. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Kam ofruar dalje të qëndrueshme dhe të sigurt nga kriza në veri

Kurti: Kam ofruar dalje të qëndrueshme dhe të sigurt nga kriza në veri

Lajme
Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Nga masat e ashpra për Kosovën te shpallja “non grata” për Kurtin dhe Sveçlën, Euronews Albania publikon pikat e sanksioneve të mundshme

Lajme
Mbi 31 mijë lindje brenda dhe jashtë Kosovës gjatë vitit të kaluar - këta janë emrat më të përdorur

Mbi 31 mijë lindje brenda dhe jashtë Kosovës gjatë vitit të kaluar - këta janë emrat më të përdorur

Sociale
Mustafa: Në vitin 2020 prishëm koalicionin me VV-në për të evituar konfrontimin me ShBA-të, vepruam mirë por e paguam shtrenjtë

Mustafa: Në vitin 2020 prishëm koalicionin me VV-në për të evituar konfrontimin me ShBA-të, vepruam mirë por e paguam shtrenjtë

Lajme
Haradinaj: Kemi votat e mjaftueshme për inicimin e mocionit për rrëzimin e Qeverisë

Haradinaj: Kemi votat e mjaftueshme për inicimin e mocionit për rrëzimin e Qeverisë

Lajme
Abdixhiku pret në takim ambasadorin Abbott: Përplasja e Kosovës me aleatët është devijim strategjik me pasoja

Abdixhiku pret në takim ambasadorin Abbott: Përplasja e Kosovës me aleatët është devijim strategjik me pasoja

Lajme
Kalo në kategori