LAJMI I FUNDIT:

Kurti: Grupet e dhunshme në veri përdorën granata dore të sjellura nga Serbia

Kurti: Grupet e dhunshme në veri përdorën granata dore të sjellura nga Serbia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se, më 29 maj, grupet e dhunshme ekstremiste dhe kriminale në tri komunat veriore të Kosovës kanë përdorur granata dore dhe shok bomba të prodhuara në Serbi dhe të sjellura po nga ai vend.

Reklama

Kurti. në një postim në Twitter, ka thënë se me të njëjtat janë sulmuar ushtarët e KFOR-it, Policia e Kosovës dhe gazetarët që po raportonin për tensionet në veri.

“Grupet e dhunshme ekstremiste dhe kriminale në 3 komunat veriore më 29 maj përdorën granata dore SRB (Slavko Rudojić Bugojno) M75 dhe shok bomba RŠB (Ručna Šok Bomba) P98, të dyja të prodhuara dhe të sjella nga Serbia, duke plagosur dhjetëra ushtarë të NATO-s, policët e Kosovës dhe gazetarë”, ka shkruar Kurti, transmeton Telegrafi.

Po hyjnë në javën e dytë protestat në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok, ku protestuesit po kundërshtojnë kryetarët e rinj shqiptarë në këto tri komuna.

Në protestat e dhunshme të 29 majit në Zveçan u lënduan 30 ushtarë të KFOR-it, gjersa u tha se në protestë kanë marr pjesë edhe persona dhe grupe kriminale.

Misioni i KFOR-it në Kosovë përmes një komunikate drejtuar mediave ka bërë të ditur se 11 ushtarë ishin nga kontingjenti italian dhe 19 nga kontingjenti hungarez.

Në këto protesta, në ditët e para të tyre të lënduar ishin edhe disa policë të Kosovës, gjersa në vazhdimësi janë penguar gazetarët në punën e tyre dhe janë dëmtuar veturat e mediave. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Lajme
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
13-vjeçari në Ferizaj dyshohet se bëri vetëvrasje, prokuroria deklarohet për rastin

13-vjeçari në Ferizaj dyshohet se bëri vetëvrasje, prokuroria deklarohet për rastin

Kronika e Zezë
Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Drejtësi
Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Lajme
Gashi, ministrave të LVV-së: Boll u çaraveshët, se po flasim për diçka të rëndësishme

Gashi, ministrave të LVV-së: Boll u çaraveshët, se po flasim për diçka të rëndësishme

Lajme
Kalo në kategori