LAJMI I FUNDIT:

Kur pritet të arrijnë tanket e para të aleatëve perëndimorë në Ukrainë?

Kur pritet të arrijnë tanket e para të aleatëve perëndimorë në Ukrainë?

Batalioni i parë i tankeve Leopard 2 mund të dërgohet në Ukrainë brenda tre ose katër muajve të parë të këtij viti, ka thënë një zyrtar i lartë gjerman.

Reklama

Ministri i Mbrojtjes së Gjermanisë, Boris Pistorius tha se të paktën një batalion mund të dorëzohet deri në muajin mars ose prill, i përbërë nga rreth 31 tanke.

Berlini ka pranuar të dërgojë 14 tanke të prodhimit gjerman ndërsa u ka dhënë leje edhe të tjerëve të furnizojnë me këtë armatim forcat ukrainase, raporton skynews.

Çfarë janë tanket Leopard 2 që po i kërkon Ukraina?
Lexo po ashtu Çfarë janë tanket Leopard 2 që po i kërkon Ukraina?

Gjermania ka vendosur gjithashtu të bashkojë fondet me Danimarkën dhe Holandën për të blerë të paktën 100 tanke të vjetra Leopard 1 për Ukrainën.

Tanket perëndimore mendohet se janë më të fuqishme dhe më të afta se ato të epokës sovjetike që po i shfrytëzon aktualisht Ukraina.

Ndryshe, aleatët perëndimor pritet t’ua dorëzojnë mbi 300 tanke shtetit ukrainas, të cilët po përballen me pushtimin rus që nga 24 shkurti i vitit të kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Evropa
Kalo në kategori