LAJMI I FUNDIT:

Çfarë janë tanket Leopard 2 që po i kërkon Ukraina?

Çfarë janë tanket Leopard 2 që po i kërkon Ukraina?

Ukraina ka kohë që i bën thirrje Perëndimit që të dërgojë tanke për të ndihmuar forcat e saj të luftojnë Rusinë, dhe në krye të listës ka qenë tanku Leopard 2.

I konsideruar si një tank kryesor beteje në të njëjtën mënyrë si Challenger 2 dhe i prezantuar për herë të parë në vitin 1979, tanku ofron mbrojtje të mirë kundër raundeve të blinduara dhe armëve të drejtuara kundër tankeve, transmeton Telegrafi.

Siç është raportuar, Leopard 2 vlerësohet se është në gjendje të depërtojë në armaturën e përparme të tankut T-72 të prodhimit sovjetik nga 2,000 metra larg dhe atë të T-62 nga më shumë se 4,000 metra – të dyja janë në përdorim nga ushtria ruse në Ukrainë.

Gjermania ka rezerva të mëdha të tankeve Leopard, por shumë vende të tjera evropiane i kanë të vetat. /Telegrafi/

Reklama
Reklama