LAJMI I FUNDIT:

Kujdesi me ushqimin, Shqipëria është një nga vendet që ushqehet më mirë në rajon, flet eksperti

Kujdesi me ushqimin, Shqipëria është një nga vendet që ushqehet më mirë në rajon, flet eksperti
(Foto: Pexels)

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40 për qind të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në ditë, ose katër milionë në vit.

Për këtë arsye OBSH po u kërkon evropianëve të reduktojnë konsumimin e kripës.

Kapllan Sulaj, dekan i bioteknologjisë ushqimore në Universitetin Bujqësor tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se shqiptarët janë ndër popujt që ushqehen më mirë në Ballkan.

Ai solli në vëmendje grekët, që siç tha konsumojnë shumë mish, apo shqiptarët e Kosovës që konsumojnë shumë mish të përpunuar si suxhuk dhe qofte.

“Ne jemi kequshqyer vite më parë për shkak të krizës së ushqimeve, por pas 30 vjetësh kemi përmirësuar stilin e të ushqyerit, jemi vend mesdhetar dhe kemi nisur të përmirësohemi. Shqipëria është një nga vendet që ushqehet mire, edhe pse një pjesë nuk arrin të ushqehet në mënyrë cilësore. Grekët hanë më shumë mish se ne, janë të parët në Evropë dhe konsumimi i lartë i mishit tregon se marrin sasi të madhe të yndyrnave. Në Ballkan jemi nga vendet që ushqehemi më mirë, Kosova përdor shumë mishin e përpunuar, qoftë suxhuk që ka përqindje të lartë të kripës”, tha eksperti. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Haxhiu nga Podujeva vdiq në Qabe, teologu tregon pse trupi i të ndjerit nuk mund të kthehet nga Arabia

Haxhiu nga Podujeva vdiq në Qabe, teologu tregon pse trupi i të ndjerit nuk mund të kthehet nga Arabia

Sociale
Krerët e institucioneve dhe të partive politike shprehin ngushëllime për vdekjen e Sylë Tahirsylajt

Krerët e institucioneve dhe të partive politike shprehin ngushëllime për vdekjen e Sylë Tahirsylajt

Lajme
Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Arjeta Puca, sipërmarrësja që prodhoi makinën e parë të blinduar ushtarake në Shqipëri

Lajme
Shtatë persona të lënduar në një aksident mes dy veturave në Mrasor të Rahovecit

Shtatë persona të lënduar në një aksident mes dy veturave në Mrasor të Rahovecit

Kronika e Zezë
Vdes profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj

Vdes profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj

Lajme
Në Kosovë mbi 10 mijë persona të varur nga droga, 5 mijë nga kokaina

Në Kosovë mbi 10 mijë persona të varur nga droga, 5 mijë nga kokaina

Sociale
Kalo në kategori