LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri i Indisë pretendon se ai është zgjedhur nga Zoti

Kryeministri i Indisë pretendon se ai është zgjedhur nga Zoti

Kryeministri indian Narendra Modi ka thënë se beson se ai është zgjedhur nga Zoti, pasi zgjedhjet indiane me shumë faza po i afrohen përfundimit.

“Jam i bindur që ‘Parmatma’ (Zoti) më dërgoi për një qëllim. Pasi të arrihet qëllimi, puna ime do të përfundojë. Kjo është arsyeja pse unë i jam përkushtuar plotësisht Zotit”, tha ai për kanalin e lajmeve NDTV të dielën, transmeton Telegrafi.


Modi, i cili shpreson të fitojë një mandat të tretë kur të shpallen rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme më 4 qershor, tha se ndërsa Zoti e udhëzoi për të bërë shumë nga puna e tij, ai e bëri këtë pa zbuluar një skemë më të madhe.

“Ai nuk i zbulon kartat e tij, thjesht më bën të bëj gjëra. Dhe nuk mund ta telefonoj drejtpërdrejt për të pyetur se çfarë do të ndodhë më pas”, tha ai.

Modi ka ndërtuar një kult të personalitetit të krijuar brenda Partisë së tij nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP), me shumë mbështetës të paaftë të emërojnë anëtarët e tjerë të kabinetit ose kandidatin e tyre lokal të BJP.

BJP gjithashtu ka promovuar në mënyrë aktive hinduizmin, besimin e shumicës, në çdo aspekt të jetës publike. Në përurimin e tempullit në Ayodhya në janar, ishte Modi, dhe jo priftërinjtë hindu, që luajtën rolin kryesor në ritualet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Ukrainasit përdorin për herë të parë raketat e veçanta amerikane mbi trupat ruse, lansohen nga HIMARS-i

Evropa
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Një vend i cili është pothuajse tërësisht mysliman pritet të ndalojë hixhabin

Azia
Kalo në kategori