Gratë janë mësuar të merren me vështirësitë që hasin në tregun e punës dhe në jetën e përditshme në përgjithësi, të cilat i përkasin, jo më shumë e jo më pak, pabarazisë gjinore.

Kjo është arsyeja pse është për t’u habitur të dimë se cilat shpikje të rëndësishme ne ende përdorim që u zhvilluan nga gra të guximshme, të cilat padyshim që thyen standardet e kohës në të cilën jetuan dhe na lanë një trashëgimi të tërë, transmeton Telegrafi.

Bright Side mblodhi disa nga ato krijime të mrekullueshme për t’u ndarë me ju.

Fshirëse xhami

Ky është mjet i domosdoshëm për të siguruar shikueshmëri të mirë për drejtuesit në ditët me shi u krijua dhe u shpik nga Mary Anderson në vitin 1903, e cila doli me idenë pasi u detyrua të voziste në mes të një reshje dëbore, duke kuptuar vështirësinë dhe rëndësinë e mbajtjes së xhamit të pastër.

Filtri i kafesë

Pasi bëri disa prova, ajo vendosi të merrte një filxhan kallaji dhe të shponte disa vrima në të. Ajo mori një fletë letre nga fletorja e djalit të saj, filtroi ​​pijen dhe rezultati ishte i mahnitshëm. Melitta e regjistroi patentën në 1908 dhe shumë shpejt pas kësaj, ajo filloi biznesin e saj. Vite më vonë, gjatë Luftës së Parë Botërore, kompania u përball me shumë vështirësi por, arriti të rritet pavarësisht gjithçkaje. Melitta ishte gjithashtu e shqetësuar për mirëqenien e punonjësve të saj, kështu që vendosi të rritë sezonin e tyre të pushimeve, të zvogëlojë orarin e tyre të punës, t’u jepte shpërblime për Krishtlindje dhe të krijojë një fond social për ta. Sot, kompania mbetet e fortë dhe menaxhohet nga anëtarët e familjes.

Shiringë injeksioni

Një infermiere amerikane, Letitia Mumford Geer, ishte përgjegjëse për krijimin e shiringës së parë të operuar me piston, e cila u prodhua në 1899. Ky implementim u mundësoi mjekëve që të operonin gjithçka me një dorë. Pa dyshim, kjo ishte një risi e rëndësishme në fushën e shëndetit, dhe u shtri edhe në shumë sektorë të tjerë, përveç që shërbente si një pikënisje për shiringën që njohim sot.

Pelena

Marion Donovan krijoi pelenë e parë të lëngshme rezistente. Ideja u shfaq menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, kur ajo ishte plotësisht e përkushtuar për jetën e saj familjare dhe aktivitetet shtëpiake. Me një makinë qepëse dhe një perde, ajo arriti të krijojë prototipin e saj të parë. Donovan shpiku gjithashtu doreza plastike për të zëvendësuar kunjat e pelenave. Këto dhe shumë shpikje të tjera i fituan asaj një vend në sallën e famës së shpikësve.

Pjatalarëse

Josephine Cochrane ndërtoi makinën e parë larëse enësh në 1886. Disa vite më vonë, ajo arriti të tërhiqte interesin e sipërmarrësve të restoranteve gjatë një panairi në Chicago, por makina fitoi një rëndësi të vërtetë në vitet ’50, një periudhë kur u bë më e arritshme për konsumatorët. Josephine gjithashtu një pjesë e sallës së famës së shpikësve.

Loja “Monopoly”

Dizajnerja Elizabeth J. Phillips ishte krijuesja e Monopoly, loja e famshme. Fillimisht, idea e kësaj ishte të përçonte nocionin e ekonomisë dhe të demonstronte se sa i dëmshëm ishte sistemi kapitalist. Loja, e cila u patentua në vitin 1904, u shit si të ishte projektuar nga Charles Darrow. Për fat të mirë, pasi takoi krijuesin e vërtetë, kompania kërkoi një mënyrë për të kompensuar Lizzie Magie, siç quhej ajo.

Varkë shpëtimi

Pas suksesit të shpikjes së saj për të shpejtuar prodhimin e fuçive, Maria Beasley vendosi të krijojë një varkë shpëtimi më kompakte, më të sigurt, të qëndrueshme ndaj zjarrit dhe të lehtë për t’u përdorur. Ishte atëherë, në 1880, ajo zhvilloi modelin e ri. Ajo që ajo kurrë nuk e imagjinonte ishte se, vite më vonë, varkat e saj të shpëtimit do të ndihmonin në shumë njerëz në anijen më të famshme në botë: Titanic.

Xhami i tejdukshëm

Katharine Burr Blodgett ishte gruaja e parë që fitoi një titullin e doktoratës, në fizikë në Universitetin e Kembrixhit në 1926. Vite më vonë, ajo shpiku xhami me reflektim të ulët, e cila ndihmoi në përmirësimin e kamerës, mikroskopit dhe teknologjisë së projektuesit të kohës së saj. Teknologjia e saj u përdor madje për të filmuar filmin e famshëm Gone with the Wind.

Kevlar (Fibër e fortë)

Stephanie Kwolek, e cila kishte përfunduar doktoraturën në kimi, ishte krijuese e fibrës jashtëzakonisht të fortë të njohur si Kevlar. Kjo fije mund të jetë deri në 5 herë më e fortë se çeliku dhe përdoret për të bërë jelekë anti-plumb dhe shumë produkte të tjera.

Rrjeti Wireless

Aktorja dhe shpikësja Hedy Lamarr zhvilloi, në partneritet me mikun dhe kompozitorin e saj George Antheil, një teknologji të njohur si Wi-Fi. Sidoqoftë, në atë kohë, Marina e Shteteve të Bashkuara nuk dëshironte të zbatonte shpikjen, e cila vetëm filloi të përdoret shumë vite më vonë. Për fat të mirë, në fund të viteve 1990, dyshja mori një çmim të madh për zbulimin e tyre, dhe në vitin 2014, Lamarr hyri në sallën e famës së shpikësve.

/Telegrafi/