LAJMI I FUNDIT:

Kreu i inteligjencës ukrainase ka një mesazh për rusët: Do të pendoheni shumë shpejt për sulmin ajror mbi Kiev

Kreu i inteligjencës ukrainase ka një mesazh për rusët: Do të pendoheni shumë shpejt për sulmin ajror mbi Kiev

Kreu i kundërzbulimit të ushtrisë ukrainase, Kyrylo Budanov, ka njoftuar se ukrainasit nuk do të presin gjatë për një përgjigje pas një sërë sulmesh me raketa ruse në Kiev.

Reklama

Budanov tha se sulmet e sotme nuk arritën të frikësonin njerëzit në kryeqytetin ukrainas. Zyrtarët ukrainas njoftuan më parë se të gjitha raketat ishin rrëzuar dhe se nuk kishte raportime për viktima, transmeton Telegrafi

Megjithatë, mbetjet e raketave të goditura ranë në zonat e banuara në qendër të Kievit. Sulmet e mëngjesit të sotëm pasuan dy netë sulmesh të rënda me dron.

Këshilltari i kryebashkiakut të Mariupolit: Goditëm bazën dhe vramë njëqind ushtarë rusë
Lexo po ashtu Këshilltari i kryebashkiakut të Mariupolit: Goditëm bazën dhe vramë njëqind ushtarë rusë

Kievi ka pësuar 16 sulme ajrore këtë muaj. Sulmi i fundit ishte i pazakontë në atë që ndodhi gjatë ditës dhe dukej se synonte qendrën e qytetit, ndërsa sulmet e tjera në Kiev në maj ishin natën dhe synonin infrastrukturën kryesore ose mbrojtjen ajrore në periferi.

Budanov theksoi se donte t’u bënte të ditur mbështetësve të Rusisë, se banorët e Kievit nuk u prekën nga sulmi dhe se ata vazhduan të punojnë.

“Të gjithë ata që u përpoqën të na frikësonin, duke ëndërruar se do të kishte ndonjë efekt, do të pendoheni shumë shpejt. Nuk do të duhet të prisni gjatë për përgjigjen tonë”, shtoi ai në një deklaratë të publikuar nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Autoritetet ruse pretendojnë se të gjitha objektivat u goditën në sulme. Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan gjithashtu në disa rajone të tjera të Ukrainës.

Snajperistët ukrainas nga më shumë se një milje eliminojnë me precizitet të paparë ushtarët rusë
Lexo po ashtu Snajperistët ukrainas nga më shumë se një milje eliminojnë me precizitet të paparë ushtarët rusë

Komandantët ushtarakë lokalë në Kiev akuzuan Rusinë për ndryshimin e taktikave dhe synimin e qëllimshëm të popullatës civile. Sigurisht duket se Moska dëshiron të rrisë presionin ndaj Ukrainës përpara çdo kundërsulmi.

Oleksandr Shcherba, ambasador në ministrinë e Jashtme të Ukrainës, i tha BBC-së se ditët e fundit kanë qenë shumë të vështira për popullin e Kievit.

“Pothuajse çdo natë qielli duket dhe tingëllon si një episod tjetër i “Luftërave të Yjeve”, por ne nuk ndjejmë shumë raketa ruse që godasin objektivat e tyre këtu në zonën e qytetit. Dhe kjo është e gjitha falë vendeve të mira, njerëzve të mirë që na dhanë këtë mbrojtje ajrore”, vazhdoi ai.

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev
Lexo po ashtu Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Ai theksoi se jeta në kryeqytet aktualisht është çdo gjë tjetër veçse normale, duke shtuar se sulmet me dron dhe netët pa gjumë janë bërë “pjesë e rutinës”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vlerësoi dje forcat e mbrojtjes kundërajrore të vendit të tij, pasi Kievi i rezistoi sulmit më të madh me dron që nga fillimi i luftës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Kalo në kategori