LAJMI I FUNDIT:

Krempite e parezistueshme: Kremoze dhe me shije të mrekullueshme, e duan të gjitha gjeneratat!

Krempite e parezistueshme: Kremoze dhe me shije të mrekullueshme, e duan të gjitha gjeneratat!

Ëmbëlsirë e shkrifët dhe të butë, me një shije shumë karakteristike

Reklama

Ju nevojiten kore të gatshme për krempite. Gjithashtu, mund t’i përhapni dhe t’i piqni dy kore nga petët e brumit të ngrirë apo të ngjishni brumin dhe t’i piqni dy kore brumi shtëpiake.

Përvishjuni punës, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 2 l qumësht;
– 0,5 l ujë;
– 250 g xhelatinë;
– 40 lugë sheqer;
– sheqer vaniljeje;
– 6 vezë (të bardhët dhe të verdhët e ndarë);
– 6 lugë miell të vrazhdë;
– 250 ml ajkë për krem.

Përgatitja:

▪ Qumështin dhe sheqerin qitni në zjarr që të vlojnë, ndërkaq gjatë asaj kohe në një enë të veçantë qitni ujë, shtoni të verdhët, xhelatinën dhe miellin dhe tundni mirë.

▪ Në qumështin e vluar tundeni përzierjen e ujit dhe të verdhët e vezëve dhe zieni në krem.

▪ Në një enë të veçantë përzieni të bardhët e vezëve deri sa të bëhen si borë e ngurtë dhe e lehtë dhe gradualisht përzieni në kremin e nxehtë.

▪ Kremin e përftuar qiteni në kore të brumit dhe ftoheni.

▪ Në kremin e ftohur qitni ajkën e tundur për shllag dhe vendoseni koren e dytë të brumit.

▪ Krempiten ftoheni edhe pak dhe pastaj shërbejeni. /Telegrafi/