Kryeparlamentari Glauk Konjufca, ka përkujtuar viktimat e gjenocidit në Srebrenicë.

Përmes një shkrimi në Facebook, Konjufca tha se sot Serbinë e udhëheq një president i cili në atë kohë ishte ministër i kryekriminelit Millosheviq dhe se me drejtësinë nuk janë ballafaquar ende mijëra krimnelë serbë të luftës.

Më tej ai ka kujtuar edhe zotimin e presidentit të tanishëm serb, Aleksander Vuçiq i cili thoshte se “për çdo serb të vrarë do t’i vrasim 100 boshnjakë”.

“Por e liga ende jeton përderisa në Srebrenicë, sikur edhe gjithandej nëpër Kosovë, vazhdojnë të mbeten të hapura shumë varre, në pritje të trupave të të zhdukurve me dhunë që kërkojnë prehje”, ka shkruar Konjufca në llogarinë e tij në Facebook.

Në fund tha se Serbia ende nuk e pranon dhe nuk është ndëshkuar për gjenocidin e ushtruar me zjarr e hekur në Srebrenicë dhe në Kosovë.

Në korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë mbi 8 mijë burra dhe djem myslimanë në enklavën e Srebrenicës, që ishte caktuar si “vend i sigurt” nga Kombet e Bashkuara.

Ndërsa në seancën e 7 korrikut (2021), deputetët e Kuvendit të Kosovës me 89 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim kanë miratuar rezolutën për dënimin e gjenocidit në Srebrenicë.

Këtë rezolutë e mbështetën të gjitha grupet parlamentare, me përjashtim të Listës Serbe, e cila lëshoi sallën në momentin që u inicua kjo rezolutë./Telegrafi.