LAJMI I FUNDIT:

Konfiskohet një tonelatë metamfetaminë, e fshehur në thasë orizi (Foto)

Konfiskohet një tonelatë metamfetaminë, e fshehur në thasë orizi (Foto)
Indonesian officials display more than a tonne of methamphetamine in Batam island, on February 10, 2018 after a navy boat patrolling the Phillip Channel between Singapore and Batam intercepted the MV Sunrise Glory, which was flying the Singapore flag, for drugs smuggling. Indonesia's navy seized more than a tonne of crystal methamphetamine and arrested four people in a major drug bust this week, an top navy official said on February 10. / AFP PHOTO / SEI RATIFASEI RATIFA/AFP/Getty Images
Reklama

Rojat bregdetare indoneziane, konfiskuan një tonelatë metamfetaminë të fshehur në thasë orizi, që po transportohej me një ‘anije fantome’.

Anija është ndaluar në Kanalin Phillip, kur ekuipazhi ia ndruan flamurin e Singaporit me atë Indonezian, gjë që ngjalli shumë dyshime, transmeton Telegrafi.


Pasi u ankorua për inspekim, u gjetën 41 thasë me masë të dyshimtë, katër flamuj të ndryshëm dhe dokumente jo të rregullta.

Droga e fshehur në thasë orizi

“Gjetëm 1,029 kilogramë metamfetaminë, por sasia mund të jetë edhe më e madhe, pasi ende nuk e kemi përfunduar kontrollin”, ka thënë shefi i ekipit të forcave detare.

Në këtë aksion janë arrestuar katër të dyshuar, njëri prej të cilëve ka thënë se masën e gatshme për treg po e dërgonin në Australi.

Të dyshuarit për kontrabandim

Anija transportuese është konsideruar ‘fantome’, pasi nuk dihet prej nga ka ardhur dhe kujt i përket, duke e bërë rastin edhe më të komplikuar.

Në anën tjetër, ligjet indoneziane parashohin dënime të rrepta për tregtarët e drogës, përfshirë edhe dënimin kapital. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Franca zbulon masat e reja kundër duhanit – tregohet se sa do të jetë çmimi i një pakoje cigaresh në vitet e ardhshme

Evropa
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Kremlini paralajmëron Poloninë, nëse dërgon trupa në kufirin Finlandë-Rusi

Evropa
Kalo në kategori