LAJMI I FUNDIT:

Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Infrastrukturës nënshkruajnë memorandum për katër projekte në vlerë 1.5 milion euro

Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Infrastrukturës nënshkruajnë memorandum për katër projekte në vlerë 1.5 milion euro

Komuna e Prishtinës dhe Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës kanë nënshkruar një memorandum për realizimin e katër projekteve në qytetin e Prishtinës.

Ministri i MPHI-së, Liburn Aliu bërit të ditur se realizimi i këtyre projekteve kap vlerën e 1.5 milion eurove.

“Është kënaqësi qe po fillojmë një cikël të re të nënshkrimit të memorandumeve me komuna ku po fillojmë me Prishtinën e për të vazhduar edhe me komunat tjera. Memorandumi që nënshkruam sot është për 4 projekte në vlerë 1.5 milion euro që lidhen drejtpërdrejtë me interesin e qytetarëve”, ka thënë Aliu.

Aliu ka shtuar se njëri projekt ka të bëjë me hekurudhat, dhe të gjitha këto projekte do të kenë një rëndësi të madhe për qytetin e Prishtinës.

“Kemi projekte tjera para vetes që na presin, njëra ndër to është ura nën rrugën te Veterniku që i lidh të dyja lagjet Lagjen e Spitalit me Lagjen Kalabria. Ne kemi rënë dakord që Komuna do të realizoj dizajnin e urës, ndërkaq ministria i ka ndarë 8 milionë euro për këtë projekt”, tha Aliu.

E kryetari i Prishtinës, Përparim Rama e ka falënderuar ministrin për bashkëpunimin e mirë që kanë pasur që nga fillimi.

“Kënaqësi sot me qenë me ministrin Aliu ku edhe nënshkruam memorandumin e bashkëpunimit për një numër të projektesh që do të kenë impkat pozitiv në zhvillimin e trafikut në kryeqytet. E falënderoj për bashkëpunimin e mirëfillt që kemi pasur që nga fillimi e deri tani”, tha Rama.

I pari i Prishtinës shtoi se këto janë projekte madhore dhe të rëndësishme për kryeqytetin. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Politikë
Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Lajme
Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Politikë
Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Lajme
Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Gërvalla: Sejdiu e ktheu LDK-në në degë të PDK-së, degradimi total ndodhi me Mustafën

Lajme
Prokuroria nis hetimet ndaj Përparim Ramës për shkelje në tenderin e komunës

Prokuroria nis hetimet ndaj Përparim Ramës për shkelje në tenderin e komunës

Lajme
Kalo në kategori