LAJMI I FUNDIT:

Kompania e Trumpit akuzohet për mashtrim, Ivanka dhe Trump Jr do të përballen me drejtësinë amerikane

Kompania e Trumpit akuzohet për mashtrim, Ivanka dhe Trump Jr do të përballen me drejtësinë amerikane

Prokurori i Përgjithshëm i New Yorkut do t’i marr në pyetje të dy fëmijët e ish-presidentit amerikan Donald Trump, Donald Trump Jr. dhe Ivanka Trump, si pjesë e një hetimi civil për mashtrim në lidhje me biznesin e Trumpit.

Reklama

Thirrjet e lëshuara nga zyra e Prokurores së Përgjithshme, Letitia James iu dorëzuan atyre më 1 dhjetor, së bashku me një fletëthirrje për vetë Trumpin, njoftoi newyorktimes.

Ish-presidenti republikan ka paditur Jamesin, një demokrat, për bllokimin e kompanisë së tij, duke e akuzuar atë për “persekutim politik” dhe “gjueti shtrigash”, raporton cnn.

Zyra e Jamesit dëshiron të marrë në pyetje Trumpët si pjesë e një hetimi për të përcaktuar nëse kompania e ish-presidentit amerikan, “Trump Organisation” ka manipuluar vlerën e pasurive të saja të paluajtshme.

Këto hetime janë të lidhura me hetimet e një Prokurori të Qarkut të Manhattanit mbi praktikat e biznesit të kompanisë së Trumpit, duke përfshirë pretendimet se ajo ka ekzagjeruar vlerën e disa prej pasurive të saj të paluajtshme për të marrë kredi dhe lehtësime tatimore.

Theksojmë se James iu bashkua hetimeve në muajin maj të vitit të kaluar, por të dyja hetimet janë të ndara.

Ndryshe, Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm James mori në pyetje djalin e Trumpit, Eric në muajin tetor të vitit 2020. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori