LAJMI I FUNDIT:

Kociq: Përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë është zëvendësim i qëndrimeve radikale të Bullgarisë për të hequr dorë nga historia

Kociq: Përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë është zëvendësim i qëndrimeve radikale të Bullgarisë për të hequr dorë nga historia

“Përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë, të cilën ne e pranuam duke pranuar kuadrin e negociatave, është një zëvendësim i qëndrimeve radikale të votuara në Parlamentin bullgar në vitin 2019. Me ato qëndrime u urdhërua që të heqim dorë nga historia dhe të pranojmë se kemi qenë bullgarë deri në vitin 1944”, tha deputeti i LSDM-së, Nenad Kociq.

Reklama

Ai për “Telma” theksoi se me kushtin për ndryshimin e Kushtetutës, këto pikëpamje radikale u fshinë dhe se me përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë, vendi vetëm mund të fitojë, jo të humbasë.

“Me përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë, do të bëjmë një dallim të qartë se ekzistojnë dy popuj të ndryshëm, maqedonas dhe bullgar, ndërsa pretendimet e tyre se janë dy popuj të njëjtë do të bien në ujë”, tha Kociq.

Ai shtoi se qëndrimet kokëfortë të OBRM-PDUKM-së për këtë çështje nuk janë gjë tjetër veçse krijimi i një klime për krizë të re nga e cila do të duan të përfitojnë politikisht./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Lajme
Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Lajme

"1000 vjet në dy minuta" - gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë
Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Lajme
Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Lajme
Kalo në kategori