LAJMI I FUNDIT:

Këta dy artikuj shkaktojnë përgjumje pas racionit të drekës!

Këta dy artikuj shkaktojnë përgjumje pas racionit të drekës!

Këta artikuj janë zgjedhja më e keqe për drekë, sepse energjia ju bie vrullshëm

Reklama

Sa herë ju ka ndodhur që pas drekës të ndieni letargji dhe varje koke, sepse përnjëherë keni ndier përgjumje?

Duhet të dini që ekzistojnë artikuj të caktuar të cilët ndikojnë keq në nivelin e energjisë në trup, transmeton Telegrafi.

Patatet e fërguara

Patatet e fërguara në këtë mënyrë janë përplot vaj dhe fjala është për karbohidratet e thjeshta të cilat duhet shmangur. Në të vërtetë, rrisin vrullshëm nivelin e sheqerit në gjak, mirëpo edhe vrullshëm e ulin.

Pra, nëse konsumoni patate të skuqur për drekë, me siguri do të ndieni rënie të vrullshme të energjisë, letargji dhe përgjumje.

Qumështi i lopës

Qumështi i lopës është i shëndetshëm dhe mund të jetë pjesë e ushqimit të balancuar, mirëpo gjithashtu mund të ndikojë negativisht në nivelin e energjisë në trup.

Përse është kështu? Qumështi i lopës vështirë tretet dhe ndikon keq në tretjen e ushqimit, së cilës i nevojitet ndihma e sasisë së madhe të gjakut që shkon në zorrë, ndërkaq pjesa tjetër e trupit duhet patjetër të funksionojë me qarkullim të zvogëluar të gjakut. Si rezultat i kësaj, ndodhin përgjumja dhe letargjia. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori