LAJMI I FUNDIT:

Kështu bëhet glazura e qelqtë për torta dhe biskota: Sipas recetës së ëmbëltorëve me përvojë

Kështu bëhet glazura e qelqtë për torta dhe biskota: Sipas recetës së ëmbëltorëve me përvojë
shutterstock

Me këtë recetë, gjithmonë bëhet në mënyrë të përsosur!

Reklama

Përbërësit:

– 20 g xhelatinë;
– 120 ml ujë;
– 300 g glukozë;
– 300 g sheqer;
– 150ml ujë;
– 200 g qumësht të kondensuar të ëmbëlsuar;
– 300 g çokollatë (e bardhë, e zezë, e qumështit ose e kombinuar);
– ngjyrë për ushqim.

Përgatitja:

Zhyteni xhelatinën në ujë të ftohtë. Përzieni glukozën, sheqerin dhe ujin dhe vendosni në pllakë shporeti dhe prisni të vlojë.

Hiqeni nga zjarri dhe tretjes shtoni xhelatinën.

Shtoni qumështin e kondensuar. Hidheni sipër çokollatës dhe gjalpit dhe përzieni derisa flluskat e ajri të zhduken.

Glazurën përdoreni në temperaturë prej 35 gradësh. Ajo që këtë ëmbëlsirë e bën ndryshe është brendësia e saj.

Duke i ndjekur këto udhëzime, do të keni një glazurë të cilën mund ta hidhni sipër tortës.

Për efekt mermeri, përdorni më shumë ngjyra për ushqim.

Shijojeni – transmeton Telegrafi.