LAJMI I FUNDIT:

Kërkohet përmendore për Milosheviçin në Beograd

Kërkohet përmendore për Milosheviçin në Beograd
A woman touches the bust at the grave of late Yugoslav President Slobodan Milosevic in the town of Pozarevac on March 11, 2016. Loyal supporters and party faithfuls paid their respect to the former Serbian strongman on March 11, marking the tenth anniversary of his death in custody in The Hague. Slobodan Milosevic died in March 2006 in his cell in the Hague-based UN war crimes tribunal for former Yugoslavia where he was on trial for genocide, crimes against humanity and war crimes for his role in the wars in 1990s. / AFP / ANDREJ ISAKOVIC

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë (SPS) Ivica Daçiç dhe presidenti i nderit Milutin Mrkonjiç kanë thënë se do të kërkojnë nga shteti serb që të ndërtohet një monument për ish-diktatorin serb Slobodan Milosheviç.

Reklama

Siç shkruajnë mediat serbe, përcjell Telegrafi kjo iniciativë ka ardhur pas deklaratës së Daçiq se vendimi për Karaxhiç, nga tribunali në Hagë e ka liruar Milosheviçin nga përgjegjësia për krime lufte në Bosnje.

E Mrkonjiq thotë se tani është radha që ish-presidentit të Serbisë ti ndërtohet një përmendore.

“Ne të gjithë e dinim se Millosheviqi nuk është fajtor. Për këtë duhet që një rrugë të merr emrin e tij dhe të ndërtohet një monument për të në Beograd. Kjo do të kërkojmë që të bëhet më 20 gusht, në ditëlindjen e tij”, citohet të ketë thënë Mrkonjiç.

I pyetur nëse ai ka pritur që deri më tani të krijohen kushtet për kthimin e familjes së Milosheviçit në Serbi, Mrkoniç ka thënë se kjo është pritur, por se gjërat po shkojnë ngadalë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Raportohet për “disa të vdekur” pas të shtënave në dy vende nga i njëjti i dyshuar në Roterdam

Raportohet për “disa të vdekur” pas të shtënave në dy vende nga i njëjti i dyshuar në Roterdam

Evropa
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Serbia
Kalo në kategori