LAJMI I FUNDIT:

A keni provuar seksin adrenalinë?

A keni provuar seksin adrenalinë?

A keni provuar ndonjëherë seks pas situatave në të cilat jeni frikësuar?

Nëse përgjigjja juaj është mohuese, sa më parë ndryshojeni në pohuese, transmeton Telegrafi.


Seksi për shumicën është posaçërisht i veçantë pas përvojës eksituese, por edhe frikësuese, si p.sh. kërcimi me parashutë, hedhja nga lartësitë, vozitje me rolerkstere…

Nëse bash nuk mund t’i a ofroni vetes këto aktivitete, bashkë me partneren shikoni film horror.

Cili është shkaktari i këtij fenomeni?

Shkencëtarët shpjegojnë që çelësi është në adrenalinë – kur trupi gjendet në situatë eksitimi, edhe afshi seksual është më i fuqishëm.

Studimi i publikuar në “Arkivat e sjelljeve seksuale” sugjeron që pas situatave para të cilave jemi të ekspozuar frikës, rritet probabiliteti që partnerin potencial ta vlerësojnë si më atraktiv.

Në eksperiment, njerëzit të cilët kanë kaluar urën rrezikshme kanë qenë të prirë që personin në fund ta vlerësojnë si më atraktiv në krahasim me ata të cilët nuk kanë kaluar rutinën e rrezikshme.

Shkencëtarët këtë e shpjegojnë që njerëzit shpesh ngatërrojnë ndjenjën e frikës me eksitimin seksual. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Sjellin lumturi në jetën e të gjithëve: Katër shenja të horoskopit e kanë këtë dhunti

Sjellin lumturi në jetën e të gjithëve: Katër shenja të horoskopit e kanë këtë dhunti

Astrologji
I përdorni çdo ditë, por mund të mos e dini se janë shpëtimtarë për punët e vështira të shtëpisë

I përdorni çdo ditë, por mund të mos e dini se janë shpëtimtarë për punët e vështira të shtëpisë

Bëje vet
Kontrolloni datën e lindjes: Do të përfitoni në aspektin financiar dhe romantik nëse jeni ‘të zgjedhur’

Kontrolloni datën e lindjes: Do të përfitoni në aspektin financiar dhe romantik nëse jeni ‘të zgjedhur’

Astrologji
Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Bëje vet
Ata përcaktojnë fatin e tyre: Shenjat në të cilat lindin njerëzit më të pavarur

Ata përcaktojnë fatin e tyre: Shenjat në të cilat lindin njerëzit më të pavarur

Astrologji
Gjësendet në shtëpinë tuaj që janë 'magnet' i fshehur për papastërtitë

Gjësendet në shtëpinë tuaj që janë 'magnet' i fshehur për papastërtitë

Këshilla dhe ide
Kalo në kategori