LAJMI I FUNDIT:

Katër personat më me ndikim në botën e kriptovalutave, janë të ndryshëm por një gjë e kanë të përbashkët

Katër personat më me ndikim në botën e kriptovalutave, janë të ndryshëm por një gjë e kanë të përbashkët

The Economist ka prezantuar katër personat më me ndikim në botën e kriptovalutave. Të gjithë ata që kanë platformat për tregti me kriptovaluta, që të gjithë janë miliarderë.

Reklama

Në mesin e tyre është 29-vjeçari Sam Bankman-Freed, drejtor i kompanisë për tregti me kriptovaluta FTX. Pasuria e tij është vlerësuar të jetë mbi 22 miliardë dollarë, transmeton Telegrafi.

Atë dhe personat tjerë me ndikim në këtë botë i quajnë njerëz të mrekullive, ku vlera e tregut nga fillimi i vitit deri në dhjetor është rritur për 2,3 miliardë dollar.

Në krye të bursës më të madhe të kriptovalutave Binance, është 44-vjeçari Chanpeng Zhao që e quajnë CZ. Ai është një prej katër personave më me ndikim në tregun e kriptovalutave.

Lider financiar u bë tri vite më parë, duke ia “rrëmbyer” titullin Arthur Heiz, bashkëthemeluesit të platformës për tregti me kriptovaluta BitMEX. Kjo platformë është një prej më të njohurave.

Në krye të një platforme tjetër – Coinbase, është Bryan Armstrong. Kjo bursë për tregti me kriptovaluta prej kohësh është rregulluar me ligj në Shtetet e Bashkuara.

Siç raporton The Economist, këta katër të rinj kanë një pasuri që kap vlerën prej miliarda dollarë dhe për pak vite janë bërë njerëz me ndikim të madh. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Ekonomi
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House
Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Ekonomi
Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

CITY College
Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Jehona Hulaj
Kalo në kategori