LAJMI I FUNDIT:

Karteli Sinaloa ka lidhur aleanca me mafi shqiptare, mediumi argjentinas tregon shtrirjen e lidhjeve në Ballkan

Karteli Sinaloa ka lidhur aleanca me mafi shqiptare, mediumi argjentinas tregon shtrirjen e lidhjeve në Ballkan

Karteli Sinaloa, i përshkruar zakonisht si organizata më e madhe dhe më e fuqishme e trafikut të drogës në hemisferën perëndimore, ka shtrirë tashmë lidhjet e saj në Ballkan në kontinentin evropian, raportojnë mediet e huaja, përcjell Telegrafi.

Reklama

Raportet e inteligjencës nga qeveria federale detajuan se Ismael “El Mayo” Zambada, i cili është ndoshta lideri më i lartë i kartelit Sinaloa, së fundmi lidhi aleanca me mafian shqiptare, veçanërisht me vëllezërit Luftar, Arben, Fatos dhe Ramiz Hysa.

Plani i përbashkët i të dyja organizatave kriminale, të ndara me më shumë se 10,600 kilometra, është pastrimi i miliona dollarëve të përfituara nga biznesi i paligjshëm përmes pasurive të paluajtshme dhe investimeve në sektorin e turizmit bregdetar të gadishullit Ballkanik.

Mungesa e kontrolleve nga autoritetet shqiptare për pastrimin e parave do të kishte qenë faktori kryesor që tërhoqi shokun e “Chapo” Guzman-it në atë vend të Evropës Lindore.

Katër vëllezërit nga Shqipëria me të cilët “El Mayo” do të kishte rënë dakord të menaxhonin një rrjet kazinosh dhe biznesesh në Sonora, Baja California dhe Quintana Roo, përmes të cilave pastrojnë miliona euro nga krimi i organizuar, detajoi raporti i El Universal .

Autoritetet meksikane zbuluan se Karteli Sinaloa aktualisht ndodhet në mes të një menaxhimi të rëndësishëm financiar me mafiozët shqiptarë. Do të ishin disa transferta miliona dollarësh përmes kompanive frontale me bazë në vendin evropian.

Ndërmjet viteve 2018 dhe 2020, nga të arrestuarit për trafik kokaine në Evropë, 266 kishin nënshtetësi shqiptare, të ndjekur nga brazilianët (257) dhe kolumbianët (168). Vendi tjetër evropian që u shfaq në listë ishte Holanda, në vendin e tetë, me vetëm 51 shtetas të ndaluar.

Raporti gjurmonte praninë e grupeve mafioze shqiptare në Evropë dhe Amerikën Latine. Europol identifikoi një theks të pazakontë mbi trafikun e drogës midis grupeve shqiptare, në krahasim me ekonomitë e tjera kriminale, detajoi organizata e specializuar Insight Crime. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkencëtarët me zbulim të rëndësishëm për vrimat e zeza: Ky përbindësh po rrotullohet me të vërtetë

Shkencëtarët me zbulim të rëndësishëm për vrimat e zeza: Ky përbindësh po rrotullohet me të vërtetë

Botë
Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Evropa
Aeroplani ushtarak rus ndodhej për dy ditë në aeroportin e Phenianit, a u ra dakord për transferimin e armëve?

Aeroplani ushtarak rus ndodhej për dy ditë në aeroportin e Phenianit, a u ra dakord për transferimin e armëve?

Azia
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Kalo në kategori