LAJMI I FUNDIT:

Karteli i Meksikës përdor “dronë shpërthyes” për të sulmuar policinë – detajet e sulmit të fundit

Karteli i Meksikës përdor “dronë shpërthyes” për të sulmuar policinë – detajet e sulmit të fundit

Dy oficerë policie u plagosën në shtetin perëndimor të Michoacán të martën kur pajisjet eksplozive u hodhën mbi ta nga dronët.

Reklama

Dhe zyrtarët mendojnë se karteli i fuqishëm “Jalisco New Generation” (CJNG) qëndron pas sulmit, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet më tej, në gusht, dy dronë të manipuluar u gjetën në makinën e anëtarëve të dyshuar të CJNG.

Kështu, vlerësohet se dronët mendohet të jenë armët e fundit në një luftë vdekjeprurëse midis kartelit të drogës dhe forcave të sigurisë dhe atyre që kundërshtojnë ato.

Çfarë ndodhi në sulmin e fundit?

Në sulmin e së martës, mediat lokale kanë thënë se ishin përdorur dy dronë.

Besohet se ata ishin manipuluar në një mënyrë të ngjashme me dy dronët që u gjetën në bagazhin e makinës të anëtarëve të dyshuar të kartelit.

Ekspertët thanë se ata ishin vendosur që të shpërtheheshin në distancë dhe mund të kishin shkaktuar dëme vdekjeprurëse.

Oficerët e plagosur të martën thuhet se ishin vendosur për të pastruar rrugët që çonin në qytetin Aguililla, në Michoacán, të cilat ishin bllokuar nga karteli për të penguar hyrjen e forcave të sigurisë.

Ndërkohë gjatë javëve të kaluara, qindra banorë janë larguar nga qyteti me frikë ndërsa CJNG dhe një grup rival që e quan veten Kartelet e Bashkuara (Cárteles Unidos), luftojnë për kontrollin e qytetit.

Në fillim të këtij muaji, tetë trupa të gjymtuar u gjetën në zonë pas një beteje veçanërisht vdekjeprurëse midis dy grupeve.

Aguililla është vendlindja e udhëheqësit të CJNG Nemesio Oseguera Cervantes, i njohur gjithashtu si “El Mencho”.

“El Mencho” është një nga njerëzit më të kërkuar të Meksikës dhe Administrata e Zbatimit të Drogës në SHBA po ofron një shpërblim prej 10 milionë dollarë për informacionin që çon në kapjen e tij.

Karteli i tij është një nga më të fuqishmit në vend dhe ka qenë pas disa prej sulmeve më vdekjeprurëse ndaj forcave të sigurimit meksikan, të tilla si një pritë në 2015 në Jalisco që la të vrarë 15 oficerë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zvonko Veselinoviq merret në pyetje në Beograd, akuzohet se ka paguar një milion euro për dy vrasje

Zvonko Veselinoviq merret në pyetje në Beograd, akuzohet se ka paguar një milion euro për dy vrasje

Serbia
SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

Botë
Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Australia
Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ndau imazhe të operacionit ajror në veri të Irakut

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ndau imazhe të operacionit ajror në veri të Irakut

Turqia
Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Turqia
Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Evropa
Kalo në kategori