LAJMI I FUNDIT:

Kapiteni rus ishte bërë “tapë”, drejton anijen dhe përplaset për urën 500 milionë dollarëshe të Koresë së Jugut (Video)

Kapiteni rus ishte bërë “tapë”, drejton anijen dhe përplaset për urën 500 milionë dollarëshe të Koresë së Jugut (Video)

Një kapiten rus i ngarkesave mund të ketë qenë pak i dehur, kur ai u kthye jashtë kursit dhe u përplas në një urë të zënë në Korenë e Jugut këtë pasdite.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, anija 6,000 tonëshe u përplas me anën e Urës Gwangan në Busan, në juglindje të vendit, rreth orës 4.20 pasdite në orën lokale.

Anija pastaj u përpoq të kthehej dhe të lirojë zonën para se të ishte ndaluar nga Rojet bregdetare të Koresë (KCG).

Zyrtarët e KCG thanë se niveli i alkoolit në gjakun e kapitenit ishte 0.086 për qind – pothuajse trefishi i kufirit ligjor prej 0.03 për qind.

Sipas agjencisë lokale të lajmeve Yonhap Seagrand gjithashtu goditi një anije me anije të lundrimit vetëm 40 minuta para aksidentit.

Autoritetet thanë se paralajmëruan ekuipazhin e anijes dhe ende po përcaktonin nëse kapiteni, identiteti i të cilit nuk është liruar, ishte në krye në kohën e rrëzimit.

Pirja e alkoolit në bord është krejtësisht ligjore, përderisa personi nuk është drejtues, tha KCG.

Zyrtarët gjithashtu po shqyrtojnë se pse anija ishte në ujërat afër urës Gwangan prej 500 miliardë dollarësh – më e gjata e dytë e Koresë së Jugut – kur ajo duhet të kishte shkuar në drejtim të kundërt.

Nuk u raportua asnjë dëmtim, por një pjesë e urës u mbyll për një inspektim të sigurisë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Biden takohet me gruan dhe vajzën e Navalnyt - paralajmëron sanksione të ashpra kundër Rusisë

Biden takohet me gruan dhe vajzën e Navalnyt - paralajmëron sanksione të ashpra kundër Rusisë

Amerika
Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Zbulohen dy efekte anësore shumë të rralla që i shkakton vaksina kundër coronavirusit

Botë
Skena në Spanjë sikur në filma - zjarrfikësit e guximshëm larguan në momentin e fundit çiftin nga ndërtesa që po digjej

Skena në Spanjë sikur në filma - zjarrfikësit e guximshëm larguan në momentin e fundit çiftin nga ndërtesa që po digjej

Evropa
Një ditë më parë u vranë 65 ushtarë rusë nga ukrainasit që përdorën HIMARS-in amerikan, sot ndodhi sërish një sulm i ngjashëm - ushtarët e Putinit u

Një ditë më parë u vranë 65 ushtarë rusë nga ukrainasit që përdorën HIMARS-in amerikan, sot ndodhi sërish një sulm i ngjashëm - ushtarët e Putinit u "zhdukën nga faqja e dheut"

Evropa
Skenë e pabesueshme nga Italia - një vrimë e madhe 'gëlltiti' veturat dhe njerëzit, ata u shpëtuan nga ushtria

Skenë e pabesueshme nga Italia - një vrimë e madhe 'gëlltiti' veturat dhe njerëzit, ata u shpëtuan nga ushtria

Evropa
Kalo në kategori