LAJMI I FUNDIT:

A ka rrufe aty pranë? Zbatoni këtë truk të thjeshtë për ta zbuluar!

A ka rrufe aty pranë? Zbatoni këtë truk të thjeshtë për ta zbuluar!

Cilat shenja do t’ju tregojnë se rrufeja është mjaft afër?

Reklama

Barazoni bubullimën me vetëtimën, madje edhe nëse rrufeja nuk është e dukshme atje ku je për momentin

Nëse dëgjoni bubullima, ju jeni aq afër sa mund t’ju godasë rrufeja. Madje edhe nëse nuk dëgjoni bubullima, mund të jeni në rrezik, transmeton Telegrafi.

Si ta dini se sa afër është rrufeja?

Nëse llogaritni numrin e sekondave midis rrufesë dhe bubullimës dhe i pjesëtoni me 5, ju do të mësoni distancën e rrufesë në kilometra: 5 sekonda = 1.5 km, 15 sekonda = 4.5 km, 0 sekonda = shumë afër.

Kini parasysh se duhet të jeni në një vend të sigurt gjatë numërimit.

Rregulla 30:30

Mos harroni rregullën 30:30. Kur të shihni rrufenë, filloni të numëroni deri në 30. Nëse dëgjoni bubullima para se të arrini 30, hyni brenda.

Ndaloni aktivitetet për të paktën 30 minuta pas shtrëngatës së fundit.

Murmuron, vetëtin, koha ndryshon...: Celulari është i rrezikshëm kur murmuron, ja çfarë duhet të bëni!
Lexo po ashtu Murmuron, vetëtin, koha ndryshon...: Celulari është i rrezikshëm kur murmuron, ja çfarë duhet të bëni!

Çfarë nuk duhet të bëni gjatë një stuhie me bubullimë?

Shmangni ujin. Mos u lani, mos bëni dush, mos i lani enët ose mos keni ndonjë kontakt tjetër me ujë gjatë një stuhie, pasi rrufeja mund të kalojë nëpër tubacionet e banesës.
Largoni pajisjet elektronike…
Largoni telefonat celularë…
Rrini larg dritareve, dyerve, hajateve.

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

Bëje vet
Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Lifestyle
Dëshironi një zyrë pa nervozizëm? Bëjeni vetëm një gjë

Dëshironi një zyrë pa nervozizëm? Bëjeni vetëm një gjë

Lifestyle
Kalo në kategori