LAJMI I FUNDIT:

Ka afër 200 ndeshje në Ligën Premier, por Olsson tani nënshkruan kontratën më të ulët në karrierë – do të paguhet vetëm 910 euro në muaj

Martin Olsson ka qenë për 12 vite pjesë e futbollit anglez, ku në vitin 2007 bëri debutimin në Ligën Premier.

Mbrojtësi i majtë suedez në elitën e futbollit anglez debutoi me Blackburn Rovers, ndërsa qëndroi gjashtë vite tek klubi bardhekaltër.

Pastaj luajti edhe për Norwich Cityn e Swansean, ku me skuadrën uellsiane së fundmi ka luajtur edhe në Championship.

Gjithsesi Olson kishte mbetur nga muaji korrik i vitit 2019 futbollist i lirë dhe më në fund ka gjetur angazhim pas thuajse një viti.

Lojtari ka vendosur të rikthehet në vendlindje ku ka nënshkruar kontratë për tre muaj me klubin e famshëm suedez.

Edhe përkundër krizës së madhe botërore pas coronavirusit, Helsingborg ka pranuar me dëshirë të madhe angazhimin e anësorit, pasi ai ka pranuar të luaj me një pagë minimale.

31-vjeçari për këto tre muaj do të paguhet 10 mijë korona në muaj, apo 910 euro.

“E kuptojmë që është e çuditshme që të nënshkruajmë me një futbollist të madh në këtë situatë, por kur të jepet mundësia të nënshkruajmë me një lojtar si Martin Olsson pa penguar bilancin tonë atëherë e shfrytëzuam”.

“Jemi shumë të lumtur për zemërgjerësinë e Olssonit në këtë rast që pranoi të nënshkruaj për ne”.

“Por ai do të paguhet vetëm 10,000 korona dhe kjo shumë nuk i pengon bilancat tonë”, deklaroi shefi i klubit Robin Lundgren.

Olsson vendosi të rikthehet në shtëpi, pasi në Helsingborg jetojnë edhe familja e tij dhe është qyteti ku është lindur e rritur.

Olsson ka 48 parqitje për Kombëtaren e Suedisë, ndërsa ai ka stërvitur prej kohësh me klubin për të mbajtur formën,

“Është një ndjenjë e bukur ta përfaqësosh qytetin tënd, ku je lindur dhe rritur. Unë thjesht dua të luaj futboll dhe të fillojë përsëri. Këtu janë familja ime, miqtë e mijë dhe kjo më bënë të lumtur. Ishte një vendim shumë i lehtë”, deklaroi Olsson.

Sezoni në elitën e futbollit suedez ishte paraparë të fillojë më 4 prill, por kampionati është pezulluar deri më 31 maj shkaku i pandemisë Covid-19. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

Premier League
Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Ndërkombëtare
Zbulohet hapi i ardhshëm i Xavit pas largimit nga Barcelona në fund të sezonit

Zbulohet hapi i ardhshëm i Xavit pas largimit nga Barcelona në fund të sezonit

La Liga
Katër 'bomberët' që Chelsea ndjekë për sezonin e ardhshëm - secili më i mirë se tjetri

Katër 'bomberët' që Chelsea ndjekë për sezonin e ardhshëm - secili më i mirë se tjetri

Premier League
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Mega ofertë nga gjiganti evropian për Alonson - 23 milionë euro pagë në vit

Mega ofertë nga gjiganti evropian për Alonson - 23 milionë euro pagë në vit

Bundesliga
Kalo në kategori