LAJMI I FUNDIT:

JP Morgan dënohet me një miliard dollarë shkaku tregtisë së paligjshme

JP Morgan dënohet me një miliard dollarë shkaku tregtisë së paligjshme

Banka amerikane e investimeve, JPMorgan Chase ka njoftuar se do të paguajë rreth 920 milionë dollarë në formë të një dëmshpërblimi, sipas një marrëveshje me Departamentin e Drejtësisë.

E gjithë kjo shkaku i tregtisë së paligjshme të metaleve të çmuara dhe obligacioneve, raporton CNN.

Punonjësit e JPMorgan në zyrat e New Yorkut, Londër dhe Singapor tregtonin ilegalisht kontrata për të blerë ari, argjend dhe platin, duke i anuluar para se të realizoheshin.

“Sjellja e individëve të prekur nga vendimet e sotme është e papranueshme dhe ata nuk punojnë më në kompaninë tonë”, tha në një deklaratë zëvendëspresidenti i JPMorganit, Daniel Pinto.

Tregtia e paligjshme e metaleve përfshinte rreth dhjetë ish-tregtarë midis 2008 dhe 2016, sipas një marrëveshje të nënshkruar, në emër të JPMorganit, avokatja e saj e përgjithshme, Stacey Friedman. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Shijo 3 ditë të mrekullueshme në Stamboll për vetëm 99 euro

Shijo 3 ditë të mrekullueshme në Stamboll për vetëm 99 euro

Kompania Turistike Shpejtimi
Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

powertohr
Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Hausmeister
30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

Petrol Company
Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Ekonomi
Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Nga Ballkani drejt Europës - rritja e shpejtë dhe suksesi i Sachpizza & Sachcaffé

Sachcaffé
Kalo në kategori