LAJMI I FUNDIT:

I jepet lamtumira Heroit të Ukrainës, komandantit të njohur ushtarak me nofkën “Da Vinci” që vdiq në Bakhmut, mijëra njerëz bënë nderimet e tyre

I jepet lamtumira Heroit të Ukrainës, komandantit të njohur ushtarak me nofkën “Da Vinci” që vdiq në Bakhmut, mijëra njerëz bënë nderimet e tyre

Mijëra njerëz u mblodhën në Kiev të premten për të marrë pjesë në funeralin e komandantit të njohur ushtarak ukrainas Dmytro Kotsiubailo, i njohur me nofkën “Da Vinci” dhe i cilësuar si një hero kombëtar dhe simbol i rezistencës.

Reklama

Kotsiubailo, të cilit në vitin 2021 iu dha nderimi më i lartë ushtarak i Urdhrit të Yllit të Artë nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke i dhënë titullin “Hero i Ukrainës”, vdiq të martën pranë Bakhmutit në moshën 27-vjeçare.

Në vitin 2014, ai u plagos rëndë nga një predhë tanku në Pisky, rajoni Donetsk. “Pas shërimit dhe tre muajve rehabilitim, ai u kthye në front, ku vazhdoi të mbrojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, thanë forcat e armatosura të Ukrainës.

Katedralja e Kupolës së Artë të St Michael arriti kapacitetin e plotë për shkak të numrit të madh të njerëzve që erdhën nga disa rajone për të bërë nderimet e fundit dhe për të sjellë lule.

Si rezultat, qindra njerëz duhej të merrnin pjesë në funeral nga oborri jashtë kishës.

Pas ceremonisë në katedrale, një procesion ushtarak e çoi arkivolin e tij në Maidan (Sheshi i Pavarësisë) për një memorial më të madh publik.

Në vitin 2016, Kotsiubailo u bë komandanti më i ri në historinë e ushtrisë ukrainase.

Zelensky mori pjesë gjithashtu në funeralin në kishë, së bashku me kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, e cila është liderja më e fundit e huaj që viziton Kievin. “Një nga heronjtë më të rinj të Ukrainës. Një nga ata, historia personale, karakteri dhe guximi i të cilëve janë bërë përgjithmonë historia, karakteri dhe guximi i Ukrainës”, tha Zelensky. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
SHBA: Republikanët, në mbështetje të ish-presidentit Trump pas publikimit të aktpadisë

SHBA: Republikanët, në mbështetje të ish-presidentit Trump pas publikimit të aktpadisë

Amerika
Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

Pamjet tregojnë se si shkatërrohet një tank rus i tipit T-80

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Zelensky: Tregoni Putinit që gjeneralët e mi janë në disponim të mirë

Zelensky: Tregoni Putinit që gjeneralët e mi janë në disponim të mirë

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Kalo në kategori