Aktorja Jennifer Garner ka zbuluar që në shtëpi ka disa libra kuzhinierësh, mirëpo rrallëherë i gatuan këto ushqime

Ajo zakonisht gatuan ushqime të cilat i ka mësuar dhe nuk i shikon shpesh kuzhinierët, transmeton Telegrafi.

Garner ka vendosur të provojë të gatuajë mishin e pulës me limon.

Ju nevojiten:

– 2 lugë temjan;
– 1 lugë fara maraje;
– kripë dhe piper i freskët i bluar;
– 1/3 e filxhanit vaj ulliri;
– 1 limon i prerë në feta të holla;
– 1 qepë;
– 2 thelpinj hudhre të grira imët;
– gjoks pule i pastruar nga kockat;
– ½ e filxhanit verë të bardhë;
– lëng i një limoni.

Përgatitja:

Nxehni furrën në 230 gradë Celsius.

Qitni temjanin, farat e marajës, kripën e piperin në një blender të vogël dhe përzieni derisa të bashkohen.

Qitni vaj ulliri në një filxhan të vogël, shtoni përzierjen në vaj. Pastaj radhisni fetat e limonit në tepsi dhe qitni qepën dhe thelpinjtë e grirë të hudhrës sipër.

Sipër qitni mishin e pulës dhe qitni sipër gjysmën e sasisë së vajit dhe të bimëve.

Lëvizeni lëkurën nga mishi dhe lyeni me mbetjen e përzierjes.

Piqni mishin e pulës rreth 30 minuta, shtoni verën në tigan, mirëpo assesi direkt në mishin e pulës dhe piqeni edhe 15 minuta.

Nxirreni nga furra, spërkateni me lëng limoni, mbulojeni me folie alumini dhe lëreni të qëndrojë 10 deri në 15 minuta.

Priteni mishin e pulës në copa, qitni kripë dhe shërbejeni të nxehtë me salcën nga tepsia.

View this post on Instagram

A post shared by Jennifer Garner (@jennifer.garner) on Oct 23, 2019 at 3:15pm PDT

/Telegrafi/