LAJMI I FUNDIT:

“Jemi të gatshëm për punë”, të miturit e burgosur në Lipjan flasin për trajnimet që po ndjekin


Mbi 50 të mitur të dënuar për vepra të ndryshme penale janë duke vuajtur dënimin në Qendrën Korrektuese në Lipjan. Të miturve gjatë vuajtjes së dënimit, u ofrohet arsimim, kurse, dhe trajnime të ndryshme. Kësisoj, ata që duan ta shfrytëzojnë këto trajnime, mund të jenë të gatshëm për punë, pasi të vuajnë dënimet.

Reklama

Drejtori i Qendrës Korrektuese për të Mitur në Lipjan, Ali Gashi, në një intervistë për Telegrafin ka thënë se në qendër janë mbi 50 të dënuar, të cilët aktualisht vuajnë dënimin.

Gashi ka thënë se gjatë qëndrimit të tyre në këtë qendër, të miturit të cilët nuk dinë shkrim-lexim, mund të ndjekin mësimet, pasi që kanë angazhuar disa profesorë.

Drejtori i Qendrës Korrektuese për të mitur në Lipjan, Ali Gashi

Gjithashtu ai tha se në këto qendra ofrojnë trajnime në fusha të ndryshme.

“Kemi një memorandum të bashkëpunimit me Agjencinë e Punësimit të Kosovës dhe me Qendrat e Aftësimeve Profesionale, dhe bashkërisht me ta organizojmë trajnime, kemi kurse për elektro, ngrohje klimatizim, ndërtimtari, tani kemi funksionalizuar edhe një qendër për trajnime për kuzhinier”, tha ndër tjera ai.

Duke folur për të miturit e burgosur, drejtori tha se brenda institucionit ata mund edhe të punësohen.

“Si institucion pos arsimit, ne të miturve përveç çështjes së rehabilitimit kemi mundësinë të ofrojmë edhe punësimin, dhe sipas nevojës edhe brenda institucioneve ku janë duke vuajtur dënimin, mund të angazhohen në punë, por tani kemi udhëzimin edhe për mundësinë e punësimit jashtë institucioneve”, bëri të ditur ai.

Drejtori tha se mundësia e punësimit të miturve iu ndihmon të risocializohen pas daljes nga burgu, dhe të pranohen nga bashkëmoshatarët e tyre.

Telegrafi gjatë qëndrimit në Qendrën Korrektuese të Lipjanit, intervistoi edhe ty të mitur, që janë duke vuajtur dënimin.

Ata treguan për trajnimet që kanë ndjekur, ndërsa u deklaruan se janë të gatshëm për tregun e punës, pasi të dalin nga burgu.

“Mosha ime është 20 vjeç. Në këtë qendër jam që 1 vit e dy muaj. Bëjmë lloj-lloj aktivitetesh, por merremi edhe me trajnime. Unë kam kryer trajnime për kuzhinier dhe elektro. Trajnimet nuk kanë qenë të vështira sepse instruktorët kanë qenë të mirë, dhe stafi gjithashtu. Kur të dal nga burgu, me pak praktik jam i gatshëm për punë”, u shpreh njëri nga të burgosurit.

“Mosha ime është 17 vjeç, jam këtu që një vit e pesë muaj, kushtet. Nuk është keq, është mirë. Kam kryer trajnime për rrobaqepësi dhe elektro. Si të dal do të vazhdojë me rrobaqepësi, ”, deklaroi një i burgosur tjetër.

Një burgosur i mitur gjatë deklaratës për Telegrafin

Ndryshe, Qendra Korrektuese Lipjan, gjendet në pjesën veriore të Qytetit të Lipjanit, afër Lumit Sitnica.

Qendra Korrektuese në Lipjan është specifike për sa i përket kategorisë së të burgosurve për arsyeje se është e vetmja qendër në Republikën e Kosovës që akomodon të mitur dhe femra të burgosura, si dhe pranon të burgosur të kategorive të ndryshme, siç janë: Femra të dënuara; Femra të paraburgosura; Femra të mitura të dënuara; Femra të mitura me masë edukative korrektuese; Femra të mitura të paraburgosura; Të mitur të dënuar; Të mitur me masa edukuese korrektuese; Të mitur në paraburgim; Meshkuj të rritur të dënuar me dënime të shkurta për Kundërvajtje. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Lajme
Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Lajme
Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Lajme
SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Kalo në kategori