LAJMI I FUNDIT:

Javë me shi, të enjten priten edhe reshje bore

Javë me shi, të enjten priten edhe reshje bore
Reklama

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se situatë pothuaj e ngjashme meteorologjike do të vazhdoj edhe këtë javë.

IHMK thekson se riga të intensitetit të dobët deri mesatar do të vazhdojnë edhe ditën e hënë.


Të martën dhe të mërkurën parashihet një dobësim i këtij fronti i cili sjelli këto reshje, por nga dita e enjte sërish parashihet të ketë intensifikim të reshjeve të cilat do të vazhdojnë deri në vikend, duke sjellë sasi të konsiderueshme të reshjeve.

Të enjten përpos rigave të shiut në vise të larta parashihen reshje bore, pasi që atje temperaturat do të jen rreth zeros.

Temperaturat minimale gjatë këtyre pesë ditë do të lëvizin ndërmjet 2-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 7-10 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i veriut dhe verilindjes. /Telegrafi/