LAJMI I FUNDIT:

Java e parë e shtatzënisë: Është koha për planifikim dhe jetë të shëndetshme

Java e parë e shtatzënisë: Është koha për planifikim dhe jetë të shëndetshme

Tani është koha për të planifikuar shtatzëninë tuaj. Ja çfarë duhet të bëni…

Ajo që mjekët e llogarisin si javën e parë të shtatzënisë është periudha kur në fakt nuk jeni shtatzënë, por kur i keni menstruacionet.

Në javën e parë, në fakt nuk jeni shtatzënë. Java e parë llogaritet si java në të cilën keni pasur menstruacionet.

Nëse keni vendosur të bëheni prind, duhet të mendoni për gjërat e mëposhtme, transmeton Telegrafi.

Flisni me gjinekologun tuaj

Ndiqni të gjitha këshillat dhe rekomandimet për ushqimin e shëndetshëm. Pyesni se çfarë duhet të hajë një grua shtatzënë dhe çfarë gjërash duhet t’i kushtojë vëmendje të veçantë për të pasur një shtatzëni sa më të shëndetshme. Pra, nëse jeni duke përdorur pilula kontraceptive, gjinekologu juaj do t’ju këshillojë të ndaloni përdorimin e tyre një ose dy muaj përpara se të ndodhë ngjizja e duhur.

Nuk do të ishte ide e keqe të kontrolloni listën e ilaçeve që përdorni më shpesh. Pyesni nëse ndonjë nga ilaçet mund të ketë efekte negative në fetus.

1 Week Pregnant: Baby Development, Symptoms, and More

Kushtojini vëmendje zakoneve tuaja

Nëse pini duhan, koha më e mirë për të hequr qafe këtë zakon të keq dhe të dëmshëm është para se të përfundoni në një gjendje tjetër. Nuk është vetëm duhanpirja e nënës që është e rrezikshme për fëmijën, thithja indirekte e nikotinës nga cigarja e babait gjithashtu mund të ndikojë negativisht në rritjen e foshnjës. Prandaj edhe baballarët duhet të lënë duhanin, ose të paktën të reduktojnë numrin e cigareve në minimum.

Anomalitë në zhvillimin e fetusit mund të ndodhin edhe nëse prindërit përdorin kokainë, LSD, heroinë ose droga të tjera. Por sasitë e tepërta të alkoolit kanë gjithashtu një efekt shumë të pafavorshëm në rritjen dhe zhvillimin e duhur. /Telegrafi/