LAJMI I FUNDIT:

Jashari: Deklaratat e Imer Imerit kanë dëmtuar UÇK-në

Jashari: Deklaratat e Imer Imerit kanë dëmtuar UÇK-në

Kryetari i shoqatës së Familjarëve të Dëshmorëve, Xhavit Jashari ka deklaruar se deklaratat e vëllait të aktivistit të vrarë të LDK-së, Haki Imeri kanë dëmtuar luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Reklama

Mbrëmjen e së hënës, ishte Imer Imeri ai i cili kishte deklaruar se ish-presidenti Hashim Thaçi kishte vrarë shqiptarë.

Lidhur me këtë, Jasharaj ka deklaruar se i njëjti kishte bërë edhe propagandë ndaj luftës së UÇK-së.

“Të gjithë jemi të interesuar që çdo vrasje që ka ndodhur në Kosovë të ndriçohet mirëpo Imer Imeri dhe çiftet e tij siç është edhe ai avokati, janë njerëz që edhe gjatë luftës së UÇK-së me deklarata të tilla e kanë dëmtuar luftën e UÇK-së. Në një periudhë kohore kanë bërë edhe propagandë të jashtëzakonshme ndaj luftës së UÇK-së duke i cilësuar madje edhe në mërgatë edhe në Evropë që këta janë hajdutë”, ka deklaruar ai në “Debat Plus”.

Imeri për vdekjen e ish-aktivistit të LDK-së: Vrasësit i dimë, urdhëruesit janë tani në proces
Lexo po ashtu Imeri për vdekjen e ish-aktivistit të LDK-së: Vrasësit i dimë, urdhëruesit janë tani në proces

“Le të ndriçohen vrasjet, por jo gjithçka që ka ndodhur t’i atribuohet Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, deklaroi tutje kryetari i shoqatës së Familjarëve të Dëshmorëve të UÇK-së.

Nga ana tjetër, Jashari ka komentuar edhe procesin gjyqësor të ish-krerëve të UÇK-së në Hagë.

Ai ka thënë se dihej qysh në vitin 2015 që një gjykatë e tillë do të ishte e njëanshme, e dëmshme dhe jo vetëm.

Tha se Jakup Krasniqi ka dorë në vrasjen e Xhevat Isufit, reagon i biri i tij: Imer Imeri është duke shpifur, është një gënjeshtër e kulluar
Lexo po ashtu Tha se Jakup Krasniqi ka dorë në vrasjen e Xhevat Isufit, reagon i biri i tij: Imer Imeri është duke shpifur, është një gënjeshtër e kulluar

“Faktikisht edhe sot këtë proces e kemi parë ne si organizata të dala nga lufta siç e kemi parë krijimin e kësaj gjykate më 2015. Ju e dini që atëherë ne e kemi protestuar që mos të jepet mundësia të krijohet një gjykatë e tillë sepse atëherë kemi konsideruar, duke u bazuar edhe në e gjykatat të tjera pas luftës…dhe e kemi ditur që do të jetë e dëmshme, selektive, e njëanshme dhe me shpifje e me akuza siç po del e po vërtetohet në vazhdimësi të inskenuara dhe të përpunuara në Serbi e në Beograd. Nuk është diçka e re që sulmohet UÇK-ja, në këtë rast bartësit dhe udhëheqësit e saj por është shqetësuese me terminologjinë që përdor në aktakuzë pra, si një organizatë e përbashkët kriminale…”, ka deklaruar Jasharaj.

Në trend Lajme

Më shumë
Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Kurti: Prej 24 shtatorit, sulmit terrorist ndaj Kosovës asgjë më nuk është e njëjtë

Kurti: Prej 24 shtatorit, sulmit terrorist ndaj Kosovës asgjë më nuk është e njëjtë

Lajme
Biseda telefonike Kurti - Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Biseda telefonike Kurti - Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Edhe ambasadori Hovenier reagon për mobilizimin ushtarak të Serbisë afër kufirit me Kosovën

Edhe ambasadori Hovenier reagon për mobilizimin ushtarak të Serbisë afër kufirit me Kosovën

Lajme
Kalo në kategori