LAJMI I FUNDIT:

Japonia dhe Singapori kanë ende pasaportat më të fuqishme në botë, ndërsa Rusia bie në vendin e 49-të dhe Ukraina arrin një rekord të lartë

Japonia dhe Singapori kanë ende pasaportat më të fuqishme në botë, ndërsa Rusia bie në vendin e 49-të dhe Ukraina arrin një rekord të lartë

Japonia dhe Singapori vazhdojnë të mbajnë pasaportat më të fuqishme në botë, ka zbuluar një renditje e re globale, pasi qytetarët e tyre mund të vizitojnë 192 vende pa viza.

Renditja zbulon gjithashtu se Ukraina ka një rezultat pa viza/viza-në-mbërritje prej 143, një ‘rekord i lartë’ për vendin, dhe tani renditet në vendin e 34-të, duke u ngjitur me një vend që nga janari. Rusia mbetet pas në vendin e 49-të, me një rezultat prej 117, duke rënë nga vendi i 46-të, që kishte në fillim të këtij viti.


Ndërkohë, pasaporta e Mbretërisë së Bashkuar është ngjitur në nga vendi i 6-të në të 5-tin me notën pa viza 187, ndërsa pasaporta amerikane është një hap prapa në vendin e 6-të me 186 pikë.

Renditja është prodhuar nga Indeksi i Pasaportave Henley, i cili bazohet në të dhëna ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA). Ai analizon se në sa vende mund të hyjë një mbajtës i pasaportës pa vizë paraprake.

Të gjitha lajmet nga Pasaporta
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Pasaporta

Gjermania dhe Koreja e Jugut mbeten në vendin e dytë në përgjithësi, me mbajtësit e pasaportave në gjendje të udhëtojnë në 190 destinacione pa vizë.

Vendi i tretë ndahet midis Finlandës, Italisë, Luksemburgut dhe Spanjës, me mbajtësit e pasaportave të tyre në gjendje të kanë qasje në 189 destinacione në mbarë botën pa pasur nevojë të marrin vizë paraprakisht.

Pasaporta e Kosovës mban vendin e 104-të në listë me 40 vende që mund të udhëtoj pa viza, ndërsa Afganistani mbetet në fund të renditjes me shtetasit e tij në gjendje të vizitojnë vetëm 26 destinacione pa viza.

Sipas Indeksit të Pasaportave Henley, renditja e fundit e pasaportave tregon se pushtimi rus i Ukrainës, i cili ka bërë që miliona ukrainas të ikin në vendet fqinje, ka pasur një ndikim të thellë dhe ndoshta të pakthyeshëm në lirinë e lëvizjes brenda rajonit.

Si përgjigje ndaj veprimeve të Rusisë, BE-ja dhe SHBA-ja mbyllën hapësirat e tyre ajrore për transportuesit ajrorë rusë dhe u vendosën ndalime udhëtimi për qytetarët rusë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Ku pushojnë zogjtë kur fluturojnë mbi oqean

Ku pushojnë zogjtë kur fluturojnë mbi oqean

Kërshëri
Dashamirës që ‘hedhin kripë’: Tri shenjat e horoskopit që priren të flasin pas krahëve

Dashamirës që ‘hedhin kripë’: Tri shenjat e horoskopit që priren të flasin pas krahëve

Astrologji
Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

A e dini se...
A mund të gjeni dy pllaka identike? A keni sy për detaje?

A mund të gjeni dy pllaka identike? A keni sy për detaje?

Stil
Meshkujt të cilët ju bëjnë këto pesë pyetje janë bindshëm më të mirët në seks

Meshkujt të cilët ju bëjnë këto pesë pyetje janë bindshëm më të mirët në seks

Intimitet dhe Pasion
Vendi më i vizituar në botë: Qendra tregtare nëpër të cilën kanë kaluar 105 milionë njerëz

Vendi më i vizituar në botë: Qendra tregtare nëpër të cilën kanë kaluar 105 milionë njerëz

Çfarë të vizitosh
Kalo në kategori