0Shares

Arkeologët kanë zbuluar një tempull 2750-vjeçar të vjetër pranë Jeruzalemit, së bashku me qeramikat dhe figurat prej baltës të cilat sugjerojnë se vendi ishte bazë banimi për një kult ritual, Autoritetet Antike të të Izraelit thanë të mërkurën.

Zbulimi është bërë gjatë gërmimeve arkeologjike në vendin e quajtur Motza Tel, rreth 5 kilometra në perëndim të Jerusalemit, gjatë përgatitjeve për punimin e një seksioni të ri të autostradës, raportojnë agjencitë e lajmeve, të cilat kanë cituar autoritetet vendore.

Motza Tel thuhet se lidhet me një vendbanim të lashtë të quajtur "Mozah" në Librin e Jozueut. Gjatë punimeve të kaluara, arkeologët zbuluan një strukturë të madhe të magazinave dhe një numër të konsiderueshëm të raftave. Ata thanë se struktura mund të ketë shërbyer si një deponi për furnizuesit e grurit në Jeruzalem. / Telegrafi /

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)