LAJMI I FUNDIT:

Italia në bllokim të ashpër treditor gjatë festës së Pashkëve

Italia në bllokim të ashpër treditor gjatë festës së Pashkëve

Italia ka hyrë në një bllokim të rreptë treditor në përpjekje për të parandaluar një rritje të rasteve me coronavirus gjatë festës së Pashkëve.

Reklama

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, të gjitha rajonet janë tani në “zonë të kuqe” – niveli më i lartë i kufizimeve – derisa vendi lufton me një valë të tretë, duke regjistruar rreth 20 mijë raste në ditë.

Dyqanet të cilat shesin artikuj jo-thelbësorë duhet të mbyllen, baret dhe restorantet mund të kryejnë vetëm dërgesa, dhe njerëzit nuk mund të dalin pa ndonjë arsye thelbësore, raporton ANSA.

Sipas rregullave, do të jetë e mundur që deri në dy të rritur dhe fëmijët e tyre nën 14 vjeç të vizitojnë shtëpinë e një personi tjetër, me jo më shumë se një vizitë në ditë.

Kishat do të jenë të hapura, mirëpo adhuruesve iu është thënë të marrin pjesë në shërbimet brenda rajoneve të tyre.

Për herë të dytë, Papa Françesku do të ndajë mesazhin e tij të Pashkëve në një shesh bosh të Shën Pjetrit.

Pas fundjavës së festave, rajone të ndryshme do të qëndrojnë më pas në kufizimet e “zonës portokalli” ose “zonës së kuqe” deri në fund të muajit.

Më shumë se 110 mijë njerëz kanë vdekur si pasojë e coronavirusit në Itali, dhe rreth 3.6 milionë raste janë regjistruar që nga shpërthimi i pandemisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori