LAJMI I FUNDIT:

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit
Reklama

Portofino, qytet i pasur bregdetar në jug të vendit, do të bëhet i parë në Itali që do të emërojë një rrugë sipas kryeministrit të ndjerë italian, Silvio Berlusconit, pasi autoritetet morën vendim për të përshpejtuar procedurat.

Në Itali zakonisht duhen 10 vjet pas vdekjes së dikujt para se i ndjeri të marrë një nder të tillë, por në këtë rast u bë një përjashtim sepse Berlusconi u cilësua si një nga “njerëzit që i kanë shërbyer shumë kombit”.


Rruga do të riemërohet më 14 tetor, disa javë pasi Berlusconi do të kishte mbushur 87 vjet, raporton ansa.

Kryetari i komunës së Portofinos, Matteo Viaccava, tha se do të mbahet një ceremoni e vogël në marrëveshje me familjen, veçanërisht me Pier Silvio Berlusconin, i cili drejton kompaninë mediatike të familjes.

Rruga e zgjedhur është shëtitore për këmbësorët ndërsa Silvio Berlusconi ecte përgjatë saj kur qëndronte në vilën personale në këtë qytet. Ajo rezidencë tani është në pronësi të grupit të modës “Dolce and Gabbana”.

Ndryshe, ish-presidenti i klubit italian të futbollit, Berlusconi ndërroi jetë në muajin qershor të këtij viti. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Azia
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kalo në kategori